2. İzmir Üniversiteler Arası Langırt Ligi

1. ve 2. Hafta Değerlendirmesi(10 oyun sonrasında)

İlk olarak ligimizin şampiyonluk ödülünü 200 YTL olarak koyarak ve ilk elde ilan ettiğimiz masayı da biraz rektifiye ettikten sonra ikinci olan takıma vereceğimizi açıklayarak işe başlayalım.

Peki ikinci hafta  maçları nasıl mı geçti?
Her takımın 6 maç yaptığı bu haftada saat 14:30 itibari ile başlamanın pek de akıllıca olmadığını görmüş olduk. Son maçlar karanlığa kalmaları sebebi ile belirsizlik içinde oynandılar. Bu durumun nisbi kurbanlarından biri de en güçlü takımlardan Karşıyaka oluverdi.

Rüya Takım da namağlup unvanını bıraktı bu hafta. Böylece tek yenilgisiz takım bana enteresan bir şekilde sallantıda görünen Doktorlar olarak kaldı.

Team Design bir yenilgi almasına rağmen istikrarlı oyununu korudu. Skandal gene aynı tempoda iddialı oyunlar sergiledi. Gilettin ani bir kararla aramıza katıldı ve ilk hafta tüm maçlarından sıfır puan almasına rağmen ikinci tura yükselebilme şansı olduğunu da gösterdi.

İşlemcilerin forvetindeki gelişmeyi gördüm. Bu lig için (de) iddiasız görünmekle beraber forveti kutluyorum. Ali Sevgi’nin kaleciliği en yüksek noktaya ilerledi. Burak Havuk’un stilini kullanıyor ve güzel.

Yeni Doğan her takımı yenebilir ve her takıma yenilebilirim dedi bu haftaki oyunları ile. Fantastik Üçlü kalecileri ortalığı kasıp kavururken forvet Salter tutukluk yaptı ama bu önümüzdeki hafta için hem stil hem de teknik olarak eksiksiz olduğunu hissediyorum (bakalım göreceğiz).

Haftanın flaş takımı Dekorisyenler’dir. Kaleci Baran gol aramayan ve Burak ile Ali Sevgi’nin stillerinden olan oyunu ile dikkat çekerken forvet Gürhan her vuruşu ortalama yap ama her yerden ve sürekli yap olarak adlandırabileceğimiz yaklaşımı ile başarılı oldu diyebiliriz. Biraz antrenman ve odaklanma ile ikinci tura çıkacaklar.

Paladin olumsuz bir hafta geçirdi diyebilirim. Bicispor ve Rocco ise ilk haftaya kıyasla bir form kaybetmişler gibi geldi bana.

Yıldırım da iddiasını sürdürüyor ama onlara bana sağladıkları lojistik destek için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. İnciraltı Termalleri çok ortalama oynadılar biraz sertleşmeleri gerekiyor.

Zanny United tahmin edildiği şekilde zirveye yaklaştı. Cex ise bu haftayı kötü geçirdi ama hiç sorun değil onları finallerde göreceğimi biliyorum.

Sonuçlamak gerekirse önümüzdeki haftanın maçları artık ilk tur sıralamalarını belirlemede kritik olacak. Takımlar gerekli matematiksel hesaplamaları yapsınlar derim ve unutulmasın ya da hatırlatayım ki ilk 18 takımın son 6sı bu ilk turda eleniyor. Bu hafta Cuma günün 7 maç yapmayı planlıyoruz. Yani ilk turu sonlandırmayı. Sonuçlar ve durum şimsek hızı ile ekrana yansıyacak ve takımlar her maçtan sonra ne durumda olduklarını ve ne yapmaları gerektiğini hemen anlayacaklar. Tabi ki maçları biraz erken başlatmak bu durumda zorunlu olacak. Bunu da duyuracağız.  

Son Puan Durumu:

Puan Durumu
SIRA TAKIM O PUAN
1 Zany United 17 47
2 Rüya Takım sŞ 17 45
3 Doktorlar Yeniden 17 45
4 Rocco 17 43
5 Team Design 17 43
6 Yeni Doğan 17 37
7 Karşıyaka 17 37
8 Skandal 17 37
9 Fantastik Üçlü 17 35
10 Cex 17 35
11 Gilettin 17 35
12 Bicispor 17 31
13 Dekorisyenler 17 29
14 Yıldırım 17 29
15 İnciraltı Termal. 17 23
16 Paladin 17 21
17 İşlemciler 17 21
18 Haşinler 17 19

 

Üçüncü Hafta Değerlendirmesi

Evet geldik ikinci eleme turuna…

Bu hafta teknik analizler yapmayacağız, onun yerine genel bir iki cümle yeterli olacaktır. Ayrıca ikinci turun oynanma yöntemi, çeyrek ve yarı finaller ile finalde uygulanacak sistem ve genel bir iki noktanın üzerinde duracağız.

İlk olarak geçen hafta ve bilhassa bu hafta görülmüştür ki bu ikinci ligimizdeki hemen hemen her takım herkesi yenebilecek güçtedir ve gene her takım aniden yenilebilecek evsaftadır. Sadece şunu söylemek isteriz ki elenen takımlardan Dekorisyenlere yazık oldu diye düşünüyoruz. Çok renkli ve farklı bir oyun stilini oturtmaya çalışıyorlar. En güçlü takımları bu hafta paralize de ettiler. Gene de biraz daha tecrübeye ihtiyaçları var.

Şimdi, maçlardan sonra lig oyuncularının kendileri tarafından kura çekildi ve ikinci turun altışarlı iki grubu belli oldu. İkinci turun oynanma yöntemi de gene oyuncular tarafından belirlendi. İkinci tur maçları 3 oyun üzerinden oynanacak. Her oyunda 6ya gelen oyunu kazanacak. 2 oyun kazanan 3 puan alırken yenilen 1 puan alacak. Oyun averajı ve gol averajı sırası ile gene eşitlik durumlarında başvuracağımız referanslardır. Böylece oynanacak 2nci eleme turunda her grubun ilk dördü çeyrek finallere kalacaklar.

Çeyrek finaller 5 oyun üzerinden oynanacak. Her bir oyunda 6’ya gelen oyunu kazanacak. 5 oyunun 3’ünü kazanan rakibini eleyecek.

Yarı finaller ve final ise 3 set üzerinden oynanacak. Her bir set 5 oyundur ve her bir oyunda 6’ya gelen oyunu kazanır. Bir setin 3 oyununu kazanan o seti almış sayılacak. 3 setin 2 setini kazanan yarı finalse rakibi elemiş ve finalse şampiyon olacak.

Bu sürekli karmaşa noktalarını böyle belirledikten sonra bir kaç ÖNEMLİ noktayı daha aydınlatmak ya da hatırlatmak istiyoruz:

  1. Ödüller final günü verilecektir.
  2. Karşılaşmalar için öne alınma ya da geçe bırakılma gibi talepler mantık dairesi içinde kabul edilmektedir. BU KONUDA GEREKSİZ ISRARDAN KAÇINALIM. OYNAYAMIYORSANIZ YA DA SAATİNDE ORADA DEĞİLSENİZ ve ELİMİZDEN BİR ŞEY GELMİYORSA LÜTFEN GEREKSİZ ISRAR YAPMAYIN. MAÇLAR FİKSTÜR SIRASINA GÖRE OYNANACAKTIR. MAÇ SAATİNDE MASA BAŞINDA OLMAYAN TAKIM HÜKMEN MAĞLUB SAYILACAKTIR. BU KURAL BU HAFTA TİTİZLİKLE UYGULANACAKTIR.
  3. Oyun esnasında rotu kullanarak ya da herhangi bir şekilde masayı sallamak YASAKTIR.
  4. Oyun esnasında rot, masa ile ya da başka bir şekilde rakibi rahatsız edecek sesler çıkarmak YASAKTIR.
  5. Oyun esnasında, karşı takım itiraz ediyorsa, sigara içmek YASAKTIR.
  6. Oyun esnasında top, bilhassa forvet hattında, kontrol edildikten sonra herhangi bir hatta 15 saniyeden fazla tutulamaz.
  7. Sayılan tüm yasaklı durumlar ya da hakemin karar vereceği başkaca durumlar oluşması halinde takım ilk ihlalde uyarılır (topu tutma süresi sonucunda gol olursa geçersiz sayılır) ikinci kez ihlalin gerçekleşmesi durumunda top karşı takımın kalecisine verilir. İhlalin tekrarlanması durumunda ise hakem ihlali yapan oyuncuyu İHRAÇ EDER.

Evet bu noktaları aydınlattıktan sonra ikinci tura kalan tüm takımlara başarı dileklerimizi iletiyoruz.

Şimdi son ve en önemli bir noktayı daha duyurmak isteriz: www.langirt.org bu ikinci ligden sonra devam edecek ligler için artık siz oyuncularımızın yeterli olgunluk ve tercrübeyi haiz olduklarına inanmaktadır. Yani artık öğrencilerin kendilerinin bu işin düzenleyicisi ve takipçisi olmaları gerektiğine inanıyoruz. Sitemiz yapacağınız tüm faaliyetler için tasarımcımız Abdullah’ın lig boyunca site üzerinden vereceği hizmetlerin makul ücretini vermeniz  kaydı ile tüm öğrencilerimizin kullanımına amadedir. Turnuvalar için ise herhangi bir ücrete gerek yoktur, eskisi gibi bize iletmeniz yeterli olacaktır. Unutulmamalıdır ki öğrencilerin bu işe el atmaları ve kendilerinin düzenleyici olmaları langırt ekolünün üniversitelerde gelişmesi için çok önemlidir. Biz bugün varız yarın yokuz, ama sizin faaliyetleriniz ve sitemiz langırt adına süreklilik arz etmelidir.

Herkese saygılar ve başarılar diliyoruz.

 

FİNALLER BAŞLIYOR!

FİNAL MAÇLARI 28 MART CUMA GÜNÜ
SAAT 13.00’DA GRAND CAFE’DE

vee FİNAL

 

 

Son hafta değerlendirmesi:  

ŞAMPİYON ROCCO

ÇOK ZORLU GEÇEN FİNAL MAÇININ ÖZETİ ŞU:

KATI DEFANS VE İRADE TEKNİK ÜSTÜNLÜĞE GALEBE ÇALDI.

 

İKİNCİ: RÜYA TAKIM SŞ
ÜÇÜNCÜ: GİLETTİN
DÖRDÜNCÜ: KARŞIYAKA

 


RÜYA TAKIM İKİNCİ OLARAK UNVANINI KAYBETMESİNE RAĞMEN BU KLASİK MASAYA KAVUŞARAK BİRAZ KARLI ÇIKTI SANKİ.

ÜÇÜNCÜ GİLETTİN TAKIMINA İSE ÖDÜL OLARAK 4 ADET KİTAP HEDİYE ETTİK.

 

FİNAL MAÇLARI OYNAYANLAR İÇİN STRESLİ GEÇMESİNE RAĞMEN KİMİSİNİ ÇOK NEŞELENDİRDİ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŞİMDİYE DEK YAPILAN İKİ LİGİN MİMARLARI

BURAK HAVUK
D.E.Ü Deniz İş. ve Yön.
Müzisyen ve Satranç Eğitmeni
ABDULLAH ÇİTİL
E.Ü. Bilgisayar Müh.
Tasarımcı ve Tangocu
MURAT MUTLU
D.E.Ü. Uluslararası İlşk.
Hukuk/Finans Çevirmeni

 

Finaller her zaman olduğu gibi ateşli tangocularımızla da renkliydi.