3. İzmir Üniversiteler Arası Langırt Ligi

3. İzmir Langırt Ligi

DEVLER LİGİ CİDDİ BAŞLADI

Katılan takımların kalibreleri icabı İzmir Üniversiteler Arası 3üncü Langırt Ligine bu yakıştırmayı uygun gördüm. Gerçekten de tüm karşılaşmalar heyecan ve çekişme yüklü idi. Ama belki Fındık Fıstık’ın kolayca aldığı maçlarını bu değerlendirmeden ayrı tutmalıyız.

Evet Fındık Fıstık ile başlayalım; İlker Erhan ikilisinden oluşan bu takım diğer tüm takımlara net üstünlük kurdu. Gözlemim bu üstünlüğün %80 kaleci İlker’in kompakt, sağlam ve hatasız oyunundan kaynaklandığı yolundadır. Erhan ortalama üstü bir forvet ve her zamanki performansını sergiledi fakat takımı müthiş kılan İlker’in Erhan gibi üstün bir forveti oyunda tutabilme son derece kritik golleri kurtarma başarısıdır.

Kübra Fenomeni. Sitemizde daha önce Kübra’dan bahsetmiştik. Bayan oyuncuların lideri ve çokça erkek oyuncunun korkulu rüyası Kübra lige çok iyi bir başlangıç yaptı. OKS Anneleri takımının kalecisi olarak çıktığı maçlarda topu bekletmeden çıkışları sabah serisini zaferlerle noktalamalarını sağladı. Orçin ve Salter de iyiydiler.

Hunlar tarihi tekerrür ettirdiler. En güçlü takımları dize getiren Hunlar Fındık Fıstık önünde tarihte Hunlar’ın Batı Roma önünde almadığı denli pis bir yenilgi ile karşı karşıya kaldılar. (Laf aramızda Hunlar Batı Roma’ya yenilmemiş son savaşta beraber kalmışlardı)  Bunda kilitlenen forvet, dağılan kale ve üst üste maç yapma dezavantajı faktörleri rol oynadı diye düşünüyorum.

Ceks çok iyiydi. Kaleci her zamanki gibi formda fakat forvet Düz Kepçe vuruşu ile çok orijinal ve estetik bir esinti yaratıyor. İkisine de heyecanlarını yenmelerini tavsiye ediyorum.

Daltonlar iyiydiler. Kalecileri epey hızlı. İkinci tura kalırlar şeklinde düşünüyorum.

Geçen ligin şampiyonu Rocco gene tıpkı geçen ligde olduğu gibi dipten takipte. Başarısız denilebilecek bir gün geçirmelerini tüm takımların onların oyununu, şampiyon olmaları sebebi ile, çok iyi etüt etmiş olmalarına da bağlıyorum.

Trojan kendini boşlukta hissediyor ama Sezer hırslı ve akıllı bir forvet/insan. Haftaya ligi bırakmış değil daha çok asılmış olarak sahaya çıkacaklar. Sürpriz bekliyorum.

SS için hiçbir şey demeyeceğim. Beklenti bu takımın önümüzdeki hafta Fındık Fıstık’ı yenmesi yolunda. Sadık güç kaybetmiş görünüyor. Hafta içinde iki kere antrenman yaparsa takım iki üç seviye atlar.

Karşıyaka yani Volkan’ın takımı feci bir start verdi. Volkan bir yandan tabi organizasyonla da uğraşıyor ve bunun da etkisi muhakkak. İkinci tura kalabilirler diyorum. Volkan şunca zamandır gördüğüm langırtçılar arasında yenilgiyi en serinkanlı ve sportmen bir şekilde kabul edebilen biri. Ona şöyle bir övgü yakıştırayım; Karşıyaka’nın nezaketi ve düzgünlüğü ile anıldığı (halen de hafiften öyledir ya) o eski İzmir günlerinden gelen bir Karşıyaka beyefendisidir diyorum.

Genel bir iki saptamam da olacak.

* Bir defa pas kavramı birçok oyuncu tarafından daha iyi anlaşılmış. Orta sahanın pasla geçilme oranı ve kalecilerin forvete pas atma çabaları çok sevindirici ve güzel. 
* Kalecilerin gol yollarındaki rolleri azalmış; kombine savunmaların kalecilerin gol umutlarını tıkaması ile langırtçılar forvetin gol yolunun baş adamı olduğunu anlamış durumdalar.
* Bu ligde yarışan kalecilerin perişan olduğunu da görüyoruz. Örnek veriyorum Fındık Fıstık kalecisine gelene dek diğer kalecileri dağıtan Hun forveti hareketli defans yapan İlker önünde durdu kaldı. Ligin en skorer ve en hızlı kalecilerinden Ali Çağdaş ile gene ligin en hızlı kalecilerinden  Daltonlar’ın kalecisi kalelerine forvetten çekilen şutların %90’ını yediler ve ilk haftanın gol yeme rekortmenleri oldular. (Bakın bu önemli bir istatistiktir. Çünkü bu adamlar aynı zamanda ligin en çok gol atan kalecileridirler.); Bu durumun sebebi forvetle yarışma tutkusudur.  Şunu yüz bininci kez söylüyorum: Avantaj forvettedir çünkü harekete forvet başlar, yarışırsanız kaybedersiniz çünkü HAREKETE FORVET BAŞLAR ve siz tepki verene dek şutu çeker ve KİMSE TOPTAN HIZLI OLAMAZ.  Yarışacaksanız HAREKETE FORVETTEN ÖNCE BAŞLAYIN BARİ… Hadi bakalım.

* Ters Kepçeyi düzenli kullanan tek forvet Hunlar’ın forveti Murat. Bu güzel vuruşu inatla kullanıp kısmen başarılı kıldığı için kendisine teşekkürler. Umarız daha iyiye gider.

* Organizasyon da gayet başarılı geçiyor; Volkan’a bu ligi düzenleme cesareti için teşekkür ediyorum.

Saygılarımla
Hunlar Forveti Murat Bleda  (Keh Keh Keh…)

 

DEVLER LİGİNDE 2. HAFTA
Haftanın Yorumu

Bu hafta Cex ve Fındık Fıstık için üst tura çıkmanın garantisiyle rahat geçerken, Rocco ve SS için kalma gitme heyecanıyla geçti.

Cex günün ortasında tüm maçlarını tamamladı ve birinciliğini ilan etti.

Fındık Fıstık’a geçen haftanın rehaveti çökmüştü, Daltonlar ve Oks Anneleri’ne çerez oldular. Ama finallerde mutlaka yükleneceklerdir.

Daltonlar, Fındık Fıstığı yenmeleriyle güvenleri arttı. 3. tura çıkmayı başardılar, bakalım elemelerde de aynı performansı sergileyecekler mi?

Karşıyaka ilk haftanın şaşkınlığından kurtulmuş gibiydi. Bu hafta kimseyi affetmediler.

OKS Anneleri günün başlarında yeni takım sürecini yaşasa da Fındık Fıstık karşısında kendilerine geldiler ve katı defansla maçı  aldılar.

SS hala takım olamamış gibi ve geçen haftayı tekrar etti; ama şansları varmış ki elemelere kalabildiler. Bakalım elemelerde ne yapacaklar?

Rocco takımı yedeklerle çıktı. Fena değillerdi gene de, ama şansları yokmuş ki averajları SS’yi geçemedi.

Hunlar bu ligin, belki de şu son 3 ligin, en ilginç olayına imza attılar. İlk iki maçı Ali Sevgi’yle alan Murat Mutlu, Ali Çağdaş’la çıktığı 3. maçta iç anlaşmazlıklar dolayısıyla maçları bıraktı. Bravo diyoruz.

CBÜ Aslanları ilk kez katıldılar. Umarız ligden birşeyler kapmışlardır.

Trojan bekleneni veremedi.

Yaşar Gücü’nün ilk lig denemesiydi. İleriki liglerde eminiz daha iyisini yapacak.

Lige veda eden tüm takımlara teşekkür eder, ileriki lig ve turnuvalara bekleriz.

Yorum: Salter Alagöz

 

 2. Hafta Sonunda Puan Durumu Şöyle:

Puan Durumu
SIRA TAKIM Oyun G M A Y G. Av O. Av PUAN

1

Ceks 10 9 1 137 104 33 13 19

2

Fındık Fıstık 10 7 3 125 94 31 7 17

3

Daltonlar 10 6 4 131 107 24 5 16

4

Karşıyaka 10 6 4 112 94 18 5 16

5

OKS Anneleri 10 6 4 114 116 -2 1 16

6

SS 10 5 5 123 106 17 3 15

7

Rocco 10 5 5 114 119 -5 -2 15
8
Hunlar 10 5 5 124 136 -12 -3 15
9
CBÜ Aslanları 10 3 7 127 138 -11 -5 13
10
Trojan 10 2 8 95 130 -35 -11 12
11
Yaşar Gücü 10 1 9 69 127 -58 -15 11

 

 

SS ŞAMPİYON
Haftanın Yorumu


SS takımından Sadık Sözdizinler

Bu hafta langırtta teknik oyun ve yetenek arka planda kaldı, galibiyetleri belirleyen takımların hırsları ve iradeleri oldu ve kendine güvenen takımlar hüsrana uğradı.

OKS Anneleri,  gelir gelmez Daltonlarla oynadıkları maçta Orçin’in fantazileri ve Daltonlar’ın farklı gelen oyun stilinden dolayı ağır bir yenilgiye uğradı. Karşıyaka maçını önde götürmelerine rağmen bir set vermeleri elenmelerini garantiledi ve bıraktılar.

lig3

Fındık Fıstık, kendine çok güveniyor görünüyordu ama önce SS sonra Cex ile hüsrana uğradılar. Bunda takımın belkemiği olan İlker’in topu hep aynı şekilde çıkmak istemesi ve top kayıpları büyük etken. Erhan’ın orta saha şutları da çok işe yaramamış gözüküyor.

Karşıyaka, normal oynunu oynadı yarı finale de rahat yükseldi ama SS için yetmedi çünkü SS normalin çok üstündeydi.

lig3

Cex, gün geçtikçe gelişiyor. Yarı finale Fındık Fıstık’ı yenerek yükseldiler. Yarı finalde Daltonları elemelerine 2 gol kalmıştı ki ardarda 6 gol yemeleri ve sonraki oyunu da vermeleri işi bozdu.

lig3

Daltonlar, beklenenden iyiydi. Karşıyakaya yenilseler de Oks Anneleri zaferiyle yarı finale çıktılar ve Cex maçını kırılma noktasında kurtardılar. Fakat finalde Serkan’ın top vermemesi ve Sadık’ın orta sahadaki baskısı birinciyi belirledi.

Geçtiğimiz haftalarda olağanüstü kötü oyunlarıyla bizi şaşırtan ve averaj farkıyla elemelere kalmayı başaran SS bu hafta da üstün performansıyla şaşırttı. Bu ikili bu hafta oldukça hırslıydı. Devirebilen olmadı. Finalde de fazla zorlanmadılar. Kendilerini tebrik ediyoruz.

lig3

Katılan tüm takımlara teşekkürler. Yeni lig ve turnuvaları bekliyoruz.

Yorum: Salter Alagöz