ITSF Başkanı Lounas’ın Şubat Ayı Mektubu

 ITSF Başkanı Farid Lounas’ın Şubat Ayı Bilgilendirme Mektubu

 (www.table-soccer.org sitesinde alıntılanmıştır)

 ITSF Başkanından Mesaj

Yaklaşık bir yıl önce, yani 2008 Aralık ayında, sizlere 2009’un sporumuz için bir kilometre taşı olacağını bildirmiştim. Bu sonuçların da görülür sonuçlar olacağından dem vurmuştum. Açıkçası bu sonuçların artık net bir şekilde görülür olması sevindiricidir.

Birçok şeyin yanı sıra son 2 ITSF Dünya Kupasının başarısı ve Dünya Şampiyonluğu Serilerinin (WCS) Eurosport 2 televizyon kanalında yayınlanması bizlere bu sporun hem gerçek mekandaki izleyiciler hem de TV izleyicileri için son derece popüler hale geldiğini göstermiştir. Fakat bilinmelidir ki bu popülarite bizlerin birçok fedakarlık ve eforları ile ortaya çıkmıştır.

 

2010 yılında 18 yaş ve altı oyuncular için ve ayrıca da 50 yaş ve üstü oyuncular için Dünya Kupası karşılaşmaları gerçekleştirmiş olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu oyuncuların bünyemizde bulunması sporun büyümesi için son derece önemlidir ve bu iki kategorideki başarılar gene aynı kategorilerde takımlar olarak yarışılması için gerekli şansı doğurmuştur.

 

Langırtı diğer popüler sporlarla aynı seviyeye çıkarma çabalarımız sonuç vermektedir. Langırt artık bir enteresan azınlık tarafından oynanan garip bir spor olarak görülmemektedir; artık görülmezlik sayesini yırttık ve yolumuzda ilerliyoruz.

 

Gene de bu yol kolay bir yol değildir ve önümüzde yapacak çok şey var. Bu yönde çabalarımız tüm dünyadaki ulusal federasyonlar tarafından desteklenmeli ve ulusal federasyonlar iyi bir yapılanma ile kendi ülkelerinde bu sporu güzel düzenlenmiş etkinliklerle tanıtabilmeliler.

 

Bu anlamda, bu yıl bir dizi eylem içinde olacağız:

 

1) Üye ülkeler geliştirme eğitimi programlarına davet edilecekler. Burada gelişim ile ilgili farklı konular ele alınacak: kurallar, hakemler, federasyon yönetimi ve geliştirmesi, FAST programının turnuvalar ve üyeler için etkin kullanımı, yerel ya da uluslarlarası turnuva düzenlenmesi, sponsor arayışı, lig düzenlenmesi …. Bu anlamda gönüllülere seslenerek bu eğitim programlarında yer almalarını talep ediyorum (ilgili dokümanların hazırlanması, takım yönetimi, program liderliği vb.) Lütfen bu konu ile ilgili olarak ITSF ile federasyonunuz üzerinden kontak kurunuz.

 

Bu eğitim programlarının maliyetinin yıllık 20 000 Avro olacağı tahmin edilmektedir.

 

Ayrıca bu programlar güçlü birer üye tabanı ve federasyon yapılanması hedefleyen üyeler için de yararlı olacaktır.

ITSF’nin rolü asla ulusal federasyonların yapması gerekenleri yapmak değildir.

Bizim amacımız ulusal federasyonlara ülkelerinde bu sporu geliştirmek ve bu spora yeni bir görünüm kazandırmak çabasında yardımcı olmaktır. Yani langırt sadece bir dizi seçkin meraklının ilgilendiği bir spor olmaktan ziyade tüm yaş gruplarından sporcuların çok çeşitli masalarda keyif almak için oynadıkları bir spor olmalıdır.

 

ITSF üye federasyonlarının bu eğitim programlarında aktif rol alması beklenmektedir.

 

2) Tüm kıtalarda langırtın daha etkin hale gelmesi için 2010 itibari ile Uluslararası Turnuva Serileri de ITSF Resmen Tanınmış Masalarında oynanabilecektir.

3) 3 yıl önce 5 WCS turnuvası şeklinde başlayan proje (her bir resmi onaylı masada bir WCS turnuvası) artık işler haldedir. Bu turnuvalar için özel çabalar harcıyoruz ve düzenleyicilere WCS turnuvalarını en iyi koşullarda gerçekleştirmeleri için destek oluyoruz. Böylece WCS turnuvalarını sporumuzun en profesyonel ve prestijli etkinlikleri haline getiriyoruz.

 

4Bu sadece ziyaretçiler ve TV izleyicileri için değil oyuncular ve düzenleyiciler için de iyi bir şey. Oyuncular daha iyi koşullarda müsabakalara katılıyorlar ve gerekli dinlenme sürelerine sahip oldukları gibi çekişmeli büyük maçları da artık imkanlarımız sayesinde izleyebiliyorlar. Ayrıca yeni düzenlemelerle birçok oyuncu masraflarını turnuva gelirlerinden geri alabiliyor. Düzenleyiciler de turnuvayı kontrol altında tutabiliyor ve düzgün bir şekilde idare edebiliyorlar.

 

Bir WCS turnuvası düzenleyebilmek için gerekli olan fiilleri anlatan doküman hazırlanmakadı ve bittiğinde herkes için tüm konular daha net hale gelecektir. ITSF Spor Komisyonu ve İdari Kurulu tüm yorum ve tavsiyelere açıktır. Ayrıca herhangi bir ihtiyaç durumunda ilgili dokümanı revize etme hakkını da haizdir.

 

İlk WCS turnuvası 15-18 Nisan 2010 tarihleri arasında Almanya Koblenz’de gerçekleşecektir.

 

Farid Lounas

ITSF Başkanı