Kepçe Vuruşu

(Ters ve Düz Kepçeler)
Bu vuruş özellikle Avrupa’da ve eski tip masalarla oynandığı günlerde ülkemizde en yoğun olarak kullanılmış ve tekrar kullanılmaya başlanan bir yıkım şutudur. Halihazırda dünyanın en iyi oyuncusu olarak adlandırılan Belçika’lı Fredrico Collignon tarafından da ana vuruş olarak kullanılmaktadır. Ama kepçe vuruşu için masanın, bebeklerin ve topların kavrama/kavranma özelliği son derece önemlidir. Yani hafif ve kaygan toplar, cam ya da diğer hafif mika yüzeyler veyahut ayak kısmı topu kavramaya müsait olmayan bebeklerle gerçekleştirilmesi son derece zor bir vuruştur.

İcrası gibi anlatması da zor olan bu vuruşu isterseniz aşama aşama anlatalım.

  1. Topu Kepçeleme: Topu bebeğin ayak kısmının altında sıkıştırmak anlamındadır. Bebek geriye(düz kepçe) ya da ileriye(ters kepçe) doğru açılandırılmış halde topu masa zeminine sıkıştırmış olmalıdır. Bu sıkıştırma salt bir çalışma ve pratik meselesi olmakla beraber kimi oyuncular topun önüne ya da arkasına hafif bir dokunuş kimi oyuncular da uzak ya da yakın adamdan atılan topa ince bir dokunuşla bu pozisyonu sağlamayı tercih etmektedirler. Kepçe vuruşlarının bu sıkıştırma hareketi olmadan gerçekleştirilemeyeceği akılda tutulmalıdır. Görüntülerimiz size yardımcı olacaktır.
  2. a) Topu Gezdirme: Topu, bebeğin altına sıkıştırdıktan sonra, üstünden bebeğin topa temas eden ayak kısmı ile fırçalayarak (hafif dokunuş ve itiş/çekişlerle) sağa sola gezdirmek anlamındadır. Böylece kale ekseni paralelinde topu gezdirerek boşluk arayarak ya da defansın hareket etmesini sağlayarak şut için uygun zemin aranır. Görüntülerimiz size yardımcı olacaktır.

b) Topu Tam Ortada Konumlandırma: Kimi oyuncular topu kale ekseninin tam orta noktasında bekletirler ya da bu noktada sağa sola kısa gezdirmelerle yetinirler. Bu yanlış da değildir çünkü ters ve düz kepçeler kalenin hem sağına hem soluna ve ayrıca açıldığında defans ile bebeğin tam arasına saldırma imkanı veren vuruşlardır.
3.  Şimdi geldik işin anlatması en zor kısmına (şanslıyız ki görüntülerimiz var).

{google}3842363760225151333|600|450|true{/google}

 Ters Kepçe Yakına

a) Ters Kepçe: Bebek ileriye açılı iken altında sıkışmış haldeki topu diyelim ki kendimize doğru çektik. Bebek bu çekiş hareketinden sonra, hızla, toptan daha bize doğru bir noktaya geldikten sonra top kendine yetişmeden dikey geriye gidip ve bununla da yetinmeyip topun arkasına dolaşıp şutu gerçekleştirmelidir. Bir tür daire çizmektedir yani. Ha ayrıca, topu gezdirme esnasında kalede bir boşluk topun dikeyinde açıldığı anda bebeği tam tur attırarak şut da çekebilirsiniz (yani tek bir fırfır hareketi).. İyisi mi siz görüntülerimize yoğunlaşın, bu tanımdan ben de pek bir şey anlamadım.
b) Düz Kepçe: Anlatması nispeten daha kolaydır. Top bebeğin altında bebek geriye doğru açılı iken sıkıştırıldığından ters kepçedeki gibi bir daire hareketine ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu durumda topu vuruşu yapmak istediğiniz noktaya doğru iterek ya da çekerek ve mutlaka öne doğru hafifçe kaymasını sağlayarak şutu çekersiniz. Gene görüntülerimize bakın derim.

{google}3691996757574173592|600|450|true{/google}

Ters Kepçe Yakına-2

Kepçe vuruşlarının anlatımı böylece olmakla beraber son bir söz söylemek gerekirse; yapılması son derece zor ama bir kez ustalaşıldığında hem hızı, hem topun istenilen noktaya atılabilmesi hem de bitmek tükenmek bilmez feykleri ile kepçe vuruşlarının yıkıcı bir vuruş olduğu bilinmelidir. Ayrıca top çoğu zaman hedeflenmediği halde defans ve kaleci bebeklerinin arasına açılı bir şekilde sızabilmektedir.

Sitemizin Langırt Yazıları sayfamızda bu vuruşun yerli ve dünyaca ünlü yabancı ustalarının tavsiyelerini ve anlatımlarını yayınlayacağımızı şimdiden belirtmekte fayda görüyorum.

{google}-8893885467376247300|600|450|true{/google}
Ters Kepçe Uzağa

 

{google}-4904151771320845721|600|450|true{/google}

Ters Kepçe Araya