Kesme Şutlar

Kesme Şutlar

İşte size alternatif bir silah.

Kesme şut nedir?
Kesme şut topa direk vurmak yerine topu fırçalayarak vurmak demektir. Örneğin uzak adamdan pasla yapılan bir tik tak vuruşunda orta bebeğinizle topa doğrudan vurmak yerine bu bebeğe gelen topun üstünden teğet bir şekilde pasın geldiği yöne doğru bir fırça hareketi (kesme) yaptığınızda bir kesme şut çekmiş olursunuz. Top bu noktada kaleye fırçalama açısı ile beraber yönlenir ama ilk pasın hızına ve fırça hareketinizin etkinliğine göre kendi ekseni etrafında dönerek yol almaya başlar. Bu da iki sonuç verir: 1) top yavaşlar, 2) top açı alır.

Bir tik tak vuruşunda gelen topa ortadan direk bir vuruş tam da usta bir kalecinin beklediği sonuçlar hemen hemen her seferinde doğrurur. Eğer topun kenarlarına vurmamışsanız top genellikle vurduğunuz noktada dikeye yakın bir çizgiyi takip ederek kaleye gider. Hızlı tik taklarda top kenarlarını bulmak gerçekten zordur ve çoğunlukla istenmeyen büyüklükte açılar ya da ıskalar oluşur.

Oysa gelen topun üstünü fırçalamak nispeten çok daha kolaydır. Topun alacağı eksensel dönüş sonuç olarak (topun gol çizgisine geldiği noktada) normal bir açı büyüklüğü yaratacak ve kaleyi ıskalama şansınızı düşürecektir. Ayrıca hızlı gelen bir pasın orta hızda bir şuta dönüşmesi kalecileri mutlaka şaşırtır. Kaleci hareket ediyorsa aynı hızda hareketine devam eder ve sizin fırça hareketiniz tam tersi istikamete yapıldığından top boş köşe yönüne doğru ilerler. Kaleci sabit duruyorsa eksensel dönüşle yavaşça üzerine gelen top hemen gelmediği için şaşıracaktır ve hareket etmeye başlayacaktır. Sizin dönerek gelen topunuzun gol olması için eşsiz bir fırsat.

Kesme vuruşlar en etkili olarak tik tak şutlarında kullanılabilmekle beraber tüm vuruşlarda ve paslarda da kullanılabilirler. Deneyin ve görün derim. Videomuzu da mutlaka izlemelisiniz.

 {flv}Kesme 1{/flv} 

Kesme Şut -1

 

 

 {google}4926339486701991893|600|450|true{/google}

Kesme Şut -2