Yılan Vuruşu

Aşağıda Salter’in görüntülü ve detaylı olarak tarif ettiği üzere bu son derece hızlı vuruş topun ters kepçe konumunda bebeğin altına sıkıştırılması sonrasında sapın bilek kısmına alınması ve ileriye ya da yakına ya da ortaya doğru bir itiş/çekiş hareketi ile eş zamanlı olarak rotun bilekten avuç içine doğru tam tur attırılması ve sıfır noktasında topa vurulması ile gerçekleştirilir.

Top ters kepçe pozisyonunda yaklaşık 20 derecelik bir açı oluşturduğunda tam tur gerçekleşmemekte ve bebek yaklaşık 320 derecelik bir dönüş yaptıktan sonra topa vurmaktadır. Böylece 360 derece aşılmadığı için fır fır sınırlarına girilmemiş olmaktadır.

Vuruşu kademe kademe anlatalım.

  1. Topu ters kepçe konumunda sıkıştırın.
  2. Çubuğun sapını bileğinizin iç kısmına sabitleyin.
  3. İleri ya da yakına itin ya da çekin ve aynı zamanda çubuğu saatin aksi yönünde turlatmaya başlatın.
  4. Topa tam sıfır noktasında vurmuş olun. Bu kadar. Bence videoları dikkatlice izleyin . 

Yılan vuruşunun İngilizce’si ‘snake shot’/’roll over shot’ şeklindedir. Video paylaşım sitelerine bu terimleri girip birçok görüntü elde edebilirsiniz.

Yılan vuruşu şimdilerde dünyanın en çok kullanılan bir iki vuruşundan biridir. Öğrenilmesi de o kadar zor değildir. Son bir nokta olarak yılan vuruşu için rotun/çubuğun son derece dengeli, zeminin dümdüz ve yağın da tam kararında olmasının son derece hayati olduğunu ekleyelim.

   {flv}Yılan vuruşu{/flv}

Yılan Vuruşu -1

 

  {flv}Yılan vuruşu 2{/flv}

Yılan Vuruşu -2

 

{flv}Yılan vuruşu 3{/flv}

Yılan Vuruşu -3

 

{flv}Yılan vuruşu 4{/flv}

Yılan Vuruşu -4