Bir Langırt Puantajı

www.foosball.com sitesinden alınmıştır

 BİR LANGIRT DERECELENDİRMESİ 

Arkadaşlarınızla langırt oynuyor ve her seferinde yeniyor musunuz? Peki ne kadar iyi olduğunuzu merak ediyor musunuz? Turnuvaların yapıldığı yerel bar ya da bilardo salonunda kendinizi göstermek mi istiyorsunuz? Bir spor olarak langırtın neresinde olduğunuzu öğrenmek ister misiniz?

 

Sizin için basit bir puanlama sistemi icat ettik. Bazı kavramları açıklamak sistemdeki yerinizi belirlemenizde yardımcı olacaktır.

 

1.     Langırtta “yarışılamaz” olarak nitelendirilen hareket rakibin tepki veremeyeceği kadar hızlı hareket anlamına gelir. Bu sadece topun çok hızlı gitmesi olarak değil hareketinin tamamının hızının rakibin zamanında tepki vermesine imkan vermediği anlamına gelir.

2.     Langırtta “durdurulamaz” ya da “görülemez” olarak nitelendirilen hareketler diğer oyuncuların durduramayacağı hatta göremeyeceği hızda hareketleri tanımlar. Bunu gerçekten iyi bir oyuncuyu çok daha zayıf bir oyuncuya karşı oynarken görebilirsiniz. Bir masada sizin görebileceğinizden daha hızlı bir şey görürseniz büyük ihtimalle oradaki oyuncu sizi yenecektir. O oyuncunun sizden 5 ila 10 gömlek yukarıda olduğunu düşünebilirsiniz.

3.     Keskinlik/Tutarlılık: Topa vuruyorsunuz ve gol oluyor ama sizin planladığınız yere gitmiyor. Buna beceri değil şans denir. Keskinlik ve Tutarlılık elde edilebilir. 12 gömlek üzerindeki oyuncular çok keskin yani doğru bir şekilde şut çekebilir ve pas atabilirler ve 15 gömlek üstündeki oyuncular bunu son derece tutarlı (sürekli) bir şekilde gerçekleştirebilir.

4.     Puanlamamızda normal bir turnuva oyuncusu 9 gömlek olarak kabul edilmiştir. Sizin işyerinizde ya da okulunuzda kralsanız büyük ihtimalle 5 gömlek seviyesindesiniz. 9 gömleklik bir oyuncu 5 gömleklik bir oyuncuyu yener; 10 gömleklik bir oyuncu bunları ezer ve 15 gömleklik bir oyuncu ise altındaki parçalara ayırır ve sonraki kış için tuzlamalarını yapar.

.

Puan

Derece

Yorum

0

Hiç Oynamamış: 4 yaş altındaki çocuklar.  

2 gömlek

Ortalama insan 10 kere falan oynamış): Kek için yumurta çırpar gibi fırfır yapar ve topu sürekli kaçırır. Genel olarak iyi değildir.

3 gömlek

Daha iyi Oyuncu (25 kere oynamış): Biraz fırfır biraz dans. Çoğu zaman topa vurabilir.

5 gömlek

İyi oyuncu (50 kere oynamış): Pratik yapmayan iyi bir oyuncu. Zaman zaman şut çekebilir ve gol kurtarabilir.

7 gömlek

Tüm arkadaşları yenen Oyuncu (100 kere oynamış): Haftada bir kez oynar. Tutarlı ve güçlü bir şut öğrenmektedir. Pasta kontrolü yoktur; orta sahadan gönderir gitsin. Arkadaşlarını ve iş arkadaşlarını sürekli yener.

8 gömlek

Bildiği herkesi yenen Oyuncu (100lerce  oyun oynamış):İyi bir şutu vardır ve orta sahadan pas yapmayı öğrenmektedir. Barlarda her zaman yener. Bir turnuvaya katılmayı düşünmektedir ve para kazanabileceğini planlamaktadır. Bu yazıyı okuyan insanların yüzde 50si bu seviyede olabilir. Herkesi yenebileceğinizi düşünüyorsanız üzgünüz bir iki yıl turnuvalarda sizi dümdüz edecekler. Öyle oyuncular vardır  ki masada karşılarında 8 yaşında bir çocuk gibi olursunuz. Moralinizi bozmayın; biraz zaman verin kendinize ve öğrenin.

 

9 gömlek

Sportif oyuncu (Bir yıldan kısa bir süredir turnuva oyununa başlamış ): Bu profesyonel langırt turnuva oyuncusu seviyelerinin en altındaki oyuncudur. Turnuvalarda fazla kazanmaz ama yarışılamaz bir şut yada pas örneklerini ara sıra sergiler. Bu oyuncu normal oyuncuları darmadağın eder ama turnuva ustaları karşısında pek şansı yoktur.

10 gömlek

Turnuva Oyuncusu(1-2 yıldır oynamaktadır): Bu iyi bir oyuncudur. Para ve ödül kazanır. Profesyonel oyuncu denileblir. Güçlü bi şutu vardır ama keskinlik ile tutarlılık eksiklikleri yaşar. Bu oyuncunun en az bir yarışılamaz şutu ve belki de bir pası vardır. Daha fazla çalışmalıdır.

12 gömlek

Üst düzey Turnuva oyuncusu (3 yıldır oynuyor): Bu oyuncu yerel turnuvalarda ilk 5’e girer. İyi bir şutu, pası ve çok iyi bir savunması vardır (aslında onu ayakta tutan bu savunmadır). 5 gömleklik bir oyuncunun bu oyuncu karşısında şansı yoktur. 2 gömleklik bir oyuncu bir oyunda bu oyuncuya karşı bir gol atabilirse şanslıdır. Keskinlik vardır ve tutarlılık için biraz daha çalışmalıdır. Sık sık yarışılamaz ve görülemez hareketleri icra edebilir. Bu oyuncu o kadar kontrollü ve o kadar hızlıdır ki ortalama bir oyuncu bu oyuncunun oyununu çok basit bulacağından ne kadar iyi olduğunu idrak edemeyebilir.

15 gömlek

Çok İyi Turnuva Oyuncusu (5 yıl): Katıldığı tüm turnuvalarda ilk 10’a girer. Dünyanın en iyi oyuncuları hariç herkesin rakibi olabilir. Düşük seviyeli oyunculara karşı her 10 şutunun 9 unu ve her 10 pasının 7sini aktarır. Keskinlik ve Tutarlılık oradadır. Bu oyuncu atmak istediği yere atar ve bunu her seferinde yapar. Bu oyuncu göremeyeceğiniz hızda şutlar atar. Bu oyuncu inanılmaz görünen şeyleri üst üste yapabilir. Sizin gibi 8 gömleklik bir oyuncu bu oyuncu karşısında yok olur. Ama gene de bu oyuncu dünyanın en iyisi olmaktan uzaktır.  

Muhteşeme Süleyman  

En İyi İnsan Oyuncu (10 years): Oyunun zirvesindedir. Eğer oyunu seviyorsanız ya da oyuna tutkunsanız gelebileceğiniz en üst nokta budur. Bu noktanın üstüne çıkamazsınız. Günde 12 saat 10 yıl boyunca çalışsanız da bir kedi kadar hızlı ve bir tilki kadar kurnaz değilseniz bu seviye sizin için üst sınırdır. Bu oyuncuların yaptığı her şey görülemez ve durdurulamaz niteliktedir. Bu oyunculara karşı oynarken iyi bir mizah anlayışınız olsa iyi olur çünkü çok fena kaybedeceksiniz. Eğer gol atabilirseniz dünya şampiyonu olmuş gibi sevinin. Siz yenmeleri 3 dakika sürmeyecektir. Size karşı fantastik şutlar denemelerine şaşırmayın çünkü turnuva şutlarını kullanmaları gerçekten saçma olacaktır.

Oğuz Kağan    

Dünyadaki en iyi 1000 oyuncudan biri: Bu oyuncu bir langırt makinesidir. Herhangi bir şutu atabilir, herhangi bir yerden pas verir ve atacağınız tüm şutları bloke eder. Yürüyen herkesi yenebilir. Bu oyuncular masadaki tüm topları kontrol edebilirler, tüm şutları bloke ederler ve yıldırım kadar hızlı şut çekebilirler. Bu oyuncu ile parasına oynayacak kadar sarhoşsanız umuyoruz iyi bir işiniz vardır çünkü SÜREKLİ KAYBEDECEKSİNİZ.

Tanrı Dağından Gelen Oyuncular

Göksel Oyuncular (Zamanın başlangıcından önce oynayan adamlar): Bu oyuncular turnuvalarda binlerce Dolar kazanır. Bu oyuncular insan değildir. Ne kadar sarhoş olursanız olun bu oyuncuları yenemezsiniz. Yendiğinize dair halüsanasyon gördürecek bir uyuşturucu icat edilmemiştir. Bu oyuncular sizi (abartısız) bir dirsek ve bir kol ile yenebilirler.