YÜKSEK EKOL BİR LANGIRTÇININ ANLATISI

 

BUMT’TAN LANGIRTA VE GEÇMİŞE DAİR

 

İlk langırt oynayalı 13 seneden fazla oldu. Langırttaki eşimi trafik kazasında kaybettiğimden beri oynamıyordum. Yaklaşık 4 bucuk sene ediyor. Çok uzun zaman. Hayatını langırta endekslemiş bir adam için cok cok coooooooooook uzun bir süre. Hayatımızdı ulan langırt. 

 Yazın oturdugumuz yerde langırt masası vardı. Ve millet sürekli oynardı, izlemezdim ama gelen seslerden iyi oynayan olup olmadıgını çözerdim. Bu işin p…….i olmuştuk biz. Ne yalan söyliyim kimse yokken bi’kaç kez dokunmak istedim ama beceremedim. Velhasılkelam bi’ akşam arkadaşın kuzeni  langırt oynamayı bilir misin dedi. Eh dedim fena değilim.  Öyle dedim, çünkü bu işin raconu böyleydi. Hiçbi’ zaman iyi oynamadık biz.
Oynasak bile iyi oynuyoruz demedik. 

Soranlara hep kolpaydık. Hep ender gelişen osasuna ataklarıydık. Çünkü biz langırta birahanede başlamıştık. Biz bilmezdik abicim tik tak vuruşunu, kepçeyi, yılanı. Bizim jargonda yoktu bunlar. Kaydırmak vardı, pike cektirmek vardı, elips vardı, duvarlı şut vardı.   
Parasına oynardık sürekli. Cüzdanı ve telefonumu bırakıp sokakta yattığım günleri biliyorum. Hatta eşim solumda yatardı Neden mi ? Çünkü o defanstı abi. Solumda olmalıydı. Lisedeyken otobüste solumda otururdu çünkü o defanstı, ben ise forvet. Solumda yürürdü sürekli,  o defanstı diyorum ya. Gerçi bizim için defans ya da forvetin önemi yoktu. Oynarken sürekli değişirdik. Ama ciddi maçlarda ben hep forvet oynardım. Langırt hayattır diyorum ya. Türk İnsanı statükosuydu bizimki. İlk oynadıgımda forvettim, ondan sonra hep forvete geçtim. Halbuki defansta hep daha iyi oldugumu düşünürdüm. Ama Türk insanıyız en nihayetinde, değişime gelemeyiz. LAngırt hayat ulan hayat.

Mesela ben hayatımda temiz masada hiç langırt oynamadım. Masada  ya çekirdek çöpü vardı, ya da dökülmüş bira izi. Yapış yapış. Ona göre strateji belirlerdik. Sıkıntı yapmazdık hiçbir zaman, bahane çıkarmak bizde i…….i. Ağlamaktı. Adamların ucuna lastik takardık (hortumdan). Bazı masalar akardı ve pasın şiddetini ayarlamamız icab ederdi. Hey gidi hey… Langırt hayattı diyorum ya. Reina ya da Sortie’ye gitmeyi hiç istemedim bu yüzden. Hiç özenmedim oralara gidenlere. Salaş yerler hep tercihim olmuştu. Oralar hep daha keyifliydi. Çünkü hayatta en değer verdiğim olayı b.k gibi masalarda oynuyordum. Ama çok egleniyordum. Oralara gitmek duruşumuza yakışır mıydı ?

Millet eldiven takardı, elleri kaymasın diye. Bizim ellerde hep iz vardı. Nasır cıkardı bazı zamanlar. Emekçiydik çünkü biz.  İlerleyen yıllarda ise siyasi görüşümüz o yönde gelişti. Langırt hayattı abiler.

Galatasaraylıydık. Kapalı cocuguyduk. Deplasmanlara gittiğimizde, millet şehri dolaşırken biz etrafta langırt oynayacak yer arardık. 2 sevdamızı birleştirirdik bi’ nevi. Uefa kupasını aldıgımız sene langırt pankartı yaptırmıştık. Kalede Tafo, forvette Hakan Şükür. Top Hagi’yle başlardı her zaman. Oyunu o şekillendirirdi. Biz langırtı futbol gibi oynardık.

 Esasta o gün de oynamayacaktım. Ama çocuklardan biri cok fena ele veririm dedi. Langırt jargonunda böyle bi’ kelime yoktu abiler. Ele vermek olmazdı. Biz büyüklerimizden böyle görmedik. Denmezdi. Yakışmazdı. Langırt bizde delikanlılık, aynı zamanda da rakibe saygıydı. Yeri geldi hapçısıyla da oynadık, manyagıyla da. Ama hep saygı duyduk be abi. Onlarda bize duydular. 

Ulan dedim  o kadar sene geçti oynıyim şunu be. Özlemiştim o gol sesini. Aynı zamanda yediremedim de elime verilmesini. Masaya geçtim. Kolu ilk tuttugumda birazcık okşadım. Sanki ilk cinsel tecrübemi yaşıyordum. Öyle bi’ heyecan vardı içimde. Elemanlar güldü, hatta yapılan espriyi az cok tahmin etmişsinizdir. O sırada benim gözüme birşey kaçtı, kaçtı diyorum çünkü gözlerim doldu. Babam vefat ettiğinde bile aglamamıştım. Ama o k……..n langırt masası
bana neler hatırlattı neler. Gerçi Uefa’yı aldıgımızda gözler yine dolmuştu ama o sevinç gözyaşıydı be abi.
Neyse maç başladı , defanstaki cocuk topa vurdu ve forvette benim ayagımda kaldı top.
Cocuk bana dediki, abi kaldır ben şut cekerken adamları. Güldüm. Ulan sıgır, siz yokken biz dışarı cıkan topları tutardık dedim içimden. 6 atak oldu 6 sınıda gol attım ama, cocuklar oynamayı pek bilmiyordu. Artistlik yapmıyorum abiler. Adamlar oynamayı bilmiyordu. :)Zaten unutmuşum oyunu. Antreman lazım. Sıkı bi’ antreman.Sadece kaydırabiliyorlardı, o kadar. Sizler yılan vuruşu diyorsunuz sanırım.  Langırt hayattır diyorum ya, öyle zıplamıcaksın bu oyunda. Adamın k……n k.n alırlar. Biz de zıpladık zamanında ama oturtuverdiler anında. He ondan sonra dedikki langırt hayattır, hayat.

Hey gidi hey bana Tango, eşime de Cash lakabını takmışlardı. Ona keş demişlerdi çünkü oynarken sürekli bira içerdi. Trafik  kazası haberini aldıgımda, ulan dedim şov yapim derken yine kendi kalene gol attın.
Kendi kalesine 1 kere gol atmıştı, o maçı da almıştık gerçi. 2 saat 45 dakika sürmüştü ilk set. 2 fark olana kadar oynardık biz. Allah’ı var forvetlerindeki cocuk cok iyi pres yapıyordu. Bi’kaç gündür langırt videoları izliyorumda o cocuk kadar defansı iyi olan birisini daha görmedim. Forvetle şut cekerken orta sahada aynı hızla oynardı. Hep aynı geometri. Gerçekten iyiydi. Ve bizimkisi de sinirleniyordu bu duruma. Yenilgiye pek tahammülü yoktu. Çok iyi ters falso verirdi topa,   kalecinin ordan elips çizip  orta sahaya gelirdi top. İlk gören adam mümkün değil tutamazdı onu. Anlayana kadar sallamış olurduk golü. Defansta forvette şaşırırdı. Dedim ya biz sokak langırtcısıydık, işin i………….k afedersiniz. Sarı toplar vardı, hani lastik olanlar. Onun altı çizik ise topa yan çizdirebilirdin. O zaman top yamuk giderdi. Defanstan gol atmak için birebirdi. Biz böyle oynardık oyunu. Biz sokaklarda öğrendik. Mesela bizim keş topa vurmaya çalışır, top gitmezdi. Numaraydı abiler o.  Langırt oynuyorsunuz hepiniz, iyi de oynuyorsunuz maşallah. :)O sesi tahayyül edebilirsiniz. Gümmmmm! yapardı. Bilmiyorum hiç langırttaki adamın kırıldıgına tanık oldunuz mu ?  Biliyorsanız adamın kırıldıgı vuruşu düşünün. Karşımızdaki ise bizimkinin. saçmaladıgını zannederdi. Kandırıyorduk olum biz sizi. O esnada tuzaga düşerdi zaten :)Ama bu sefer elips cizdiremedi, golü yedik :)
Golü yedik + seti kaybettik ama maçı aldık. Yaklaşık 200 lira vardı ortada. Maçtan sonra ulan dedim i..e hep bu kadar şanslı olmayızOlmadıkta zaten , olmadı, olamadı. Bizimki en son kendi kalesine attıgı golde seti değil, hayata karşı olan maçı da verdi.

Açıkça söylemek gerekirse, onlar haketmişti macı. Bilmiyorum neden öyle oldu da bi’ şekilde basiretimiz baglanmıştı. Parayı almadık. Yakışmazdı abiler o parayı almak, haketmedik çünkü. Langırt spor değildiki bizim için, kültür-alt kültürdü. İckimizi ısmarlayın yeter dedik. Sabaha kadar içtik beraber. Sonraları hiç beraber oynayamadık ama bayramlarda, yeni yılda hep aradılar bizde aradık. Bizim keşin cenazesine geldi abi adamlar. 
Langırt adamlıktır olum. Langırt budur işte.

 

Not: Bumt yazarın forumlarda kullandığı takma ismidir.