Teke Tek Oyunlarda Örgü

Teke tek maçlarda top rakip savunmada iken sol eliniz orta saha çubuğunda sağ eliniz de forvet çubuğunda rakibe pres yapıyorsanız (yani daha atak bir oyun stilini tercih etmişseniz de diyebiliriz), örgü sizin için hayati bir durumdur. Örgünün amacı rakibin topu bir defans şutu ile kalenize ya da sizin yarı sahanıza yollamasını engellemektir. (Aslında çiftler oyunlarında da örgü son derece önemlidir ama teke tek oyunlardaki kadar eşit aralıklı değildir çünkü kalecinin kendi defans anlayışına/yerleşimine göre forvetin tam eşit aralıklı bir örgü yapmaktan kaçınması gerekebilir).

Örgü Nedir: Örgü forvetteki üç bebeğinizin orta sahadaki beş (ya da dört) bebeğin aralarındaki boşluklara denk gelecek şekilde konumlandırılmasıdır. Çoğu zaman teke tek oyunlarda top rakip defansta iken hem kaleci ve savunma hattınızı ve daha sonra da bu yerleşime göre orta saha ve forvet hattınızı konumlandıracak vaktiniz olmadığından, topun rakip savunmadan sizin yarı sahanıza gönderilmesini en yüksek olasılıkla engelleyen bir orta saha forvet savunma dizilimi gerekli olmaktadır. İşte bu noktada belirttiğimiz örgü formasyonu olabilecek en etkili diziliştir. Şematik olarak şöyledir:

 

  F  F  F

  O  O  O  O

 

Burada Fler forvet bebeklerini temsil ederken Olar ise orta saha bebeklerini temsil etmektedirler. Beşli orta sahalarda örgü dizilişi daha etkili ve dengeli gerçekleştirilebilmektedir. Dörtlü orta sahalarda ise tam dengeli boşluk kapama gerçekleştirilemese de kapanabilen orta saha bebekleri arası boşluklar dahi son derece faydalı olmaktadır.

Örgü nihai çözüm müdür ya da duruma göre örgü en etkili pres yolu mudur? Cevabımız hayır olacak ama örgü son derece hızlı bir oyunda rakibin ne yapmayı planladığını analiz etmek için hiç mi hiç vaktiniz yokken size epey puan kazandıracak ve birçok golü ve çıkışı da engelleyebilecek kanıtlanmış bir diziliştir. Deneyin derim. Göreceksiniz teke tek oyunlarda rakip savunmanın kalenize çekeceği bir çok top örgünün orta saha ayağında takılıp kalacaktır. Unutmayın teke tek oyunlarda bir çok gol rakip kaleden atılan şutlarla ve sizin sahanıza aktarılmış topların siz daha savunmaya geçemeden kalenize şutlanması ile gerçekleşir. Bu durumda örgünün en ufak etkisi dahi son derece önemli hale gelecektir.

Ha unutmadan, orta saha bebeklerinizi hafif geriye doğru açılandırmayı unutmayın ki örgüye takılan topları daha kolay kontrol edebilesiniz.