Top Kontrolü

“Top Kontrolü” kavramı top sizin çubuklarınızda ya da sizin hakimiyetinizde iken topla ne derecede iyi oynayabildiğiniz anlamına gelmektedir. Top kontrolünüz iyi ise topu nadiren kaçırırsınız ya da çok seyrek sizin hakimiyetinizden kaçıp gitmesine izin verirsiniz. Burada genel olarak karşı tarafın bir rolünün olmadığı top kaçırmalardan bahsediyoruz, ayrıca gene genel olarak oyun temposunu kontrol edebilme ve topu kendinizde tutup gezdirebilme yeteneklerinden dem vuruyoruz.

-Amaç

Top kontrolü topu kaybetmemek anlamında HAYATİDİR. Forvet hattınızda top sizde iken heyecanlanır ve topu bilinçli bir şekilde değil de kazara şutlarsanız bunun anlamı bir golü harcamak olmaktadır ki bu da yıkımın ta kendisidir. Diğer yandan top kontrolünüz çok iyi düzeyde ise, topu tik tak paslarla dolaştırıp rakip kalecinin/orta sahanın tepkilerini izleyebiliyorsanız gol atmanız ya da pas geçirmeniz çok daha kolay olacaktır. Top kontrolü net bir şekilde ustalaşmanız gereken ilk beceridir. Top kontrolünüz iyi değilse boş verin fır fır yapın daha iyi çünkü nasıl olsa size gelen topları da kaybedeceksiniz. Her seviyedeki her oyuncu iyi bir top kontrolüne sahip olmak durumundadır. Topu kaybedip durarak seviyenizi asla artıramazsınız.

-Temel Teknikler

Topu Tik Tak Paslarla Dolaştırmayı Öğrenin (Bkz. Langırt Öğrenelim >Pas) Top kontrolüne hakim olmanın en iyi yolu topu yatay düzlemde dolaştırmaktır. Kolay diye mi düşünüyorsunuz. Şimdi daha hızlı yapın, şimdi daha yavaş. Şimdi bir başka hatta (çubuğa) bakarken yapmayı deneyin. Kaleciye bakarak topu paslayın bakalım. Şimdi de gözleriniz kapalı yapmayı deneyin. TAVSİYE: Top açı alıp hattınızın düzleminden uzaklaşma eğilimi gösterirse çok sert tepki vermeyin, yumuşak bir şekilde yönlendirerek geri alın onu.

Topu İtin ve Çekin, Topa Sert Bir Şekilde Vurmayın   Tik tak paslarla topu dolaştırırken ya da topu bir şut veyahut pas için düzenlerken topa vurmak yerine daha çok çekme ve itme eylemlerini tercih edin. Vurma eyleminde topla bebek yüzeyi daha kısa bir süre temas edeceğinden yönlendirme kapasitesi de düşmüş olacaktır. İtme ya da çekme ise topu yumuşak bir ivme ile yuvarlamanızı sağlar. Yani daha fazla kontrol demektir. (Fakat gücü iyi ayarlanmamış ve yetersiz itme ve çekmeler de topun düz hattan çıkmasına sebep olabilir, dikkat ç.n)

-Top Kontrolü Stratejisi

Nazik Ayarlamalar, Topun Kaçıp Gitme Olasılıklarını Göz Ardı Etmeyin Top hilekar bir hergeledir. Kaçıp gitmek ister. Yüksek ödüllü bir şampiyonada skorun 4-4 olduğu bir anda oyunculardan biri topu forvet hattında tutarken kontrolü kaybetti ve  top aniden diğer oyuncunun forvetine gitti. Bu oyuncu da aynı şekilde topu kaybetti ve top tekrar diğer takıma geçti. Böyle bir skor anında ve böyle bir turnuvada gerçekten inanılmaz bir olay. Şut çekmiyorsanız ya da pas atmıyorsanız topa asla çok sert vurmayın. Yumuşak ve estetik dokunuşlar yolumuzdur. Ve her zaman için topun dönerken çok daha kaçıcı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Herhangi Bir Zamanda Şut ya da Pas Atmaya Hazır Olun   Tam bir kontrol ve kendine güveniniz varsa istediğiniz ve uygun olan herhangi bir zamanda şut ya da pas atabilirsiniz. Topu kontrol etmek için topa bakmanıza gerek yoksa defansı gözlersiniz ve oluşacak boşluk ve zayıflıklara konsantre olabilirsiniz. Hangisi olmak isterdiniz: Kaleyi gözleyen bir oyuncu mu yoksa topu elde tutmak için kendi bebeklerine kitlenmiş bir oyuncu mu? Unutmayın ne kadar rahat hissederseniz o kadar iyi oynarsınız ve daha az heyecanlanırsınız.. ÇALIŞIN ÇALIŞIN ÇALIŞIN.. Tavsiyemiz budur.

Topu Bebeğin Ön Ya da Arkası İle Kontrol Etmeye Çalışmayın Top kontrolü için bebeklerin ayaklarının yanlarını ya da uç kısmını kullanın. Bebeklerin ayaklarının yüksek arka ve ön yüzleri ile sıkıştırma ya da kontrol denerseniz topun uçup gittiğini görürsünüz. Topu çubuğun ortalama olarak altında olmasına dikkat edin (Tabi kepçe vuruşlarını göz ardı etmiş arkadaş, ç.n.). Top bu hattan uzaklaşmaya başlarsa topu bebeğin ayak ucu ile sıkıştırın. Sert bir şekilde vurarak kaçırmayın.

TOP KONTROLÜNÜN Altın Kuralları :
1. Topu Asla Orta Sahanızdan Rakibin Forvetine Kaptırmayın.
2- ASLA ASLA ve ASLA kalecinizden ya da defans hattından topu rakibin forvetine kaptırmayın. Bunu yapacağınıza topu kendiniz kendi kalenize atın daha iyi.

www.foosball.com sitesinden çevrilmiştir.