Top Yakalama


1. Atılan Pasların Yakalanması
Orta sahanızdan ya da kale bölgenizden atılan pasların forvet bebeklerinizce yakalanması oyunun (kimse itiraf etmese de) teknik anlamda en zorlu kısmıdır. Bunun için bir iki ipucu sunacağım.

  • Bebekler ileriye doğru açılı halde olmalıdırlar. Bu açı 45 dereceyi hafifçe geçebilir, ya da çok sert toplar için 45 derecenin biraz altında olabilir.
  • Kimi oyuncular gücün emilmesi tekniğini kullanırlar. Yani geriden gelen top bebeğinize çarptığında çubuğu bir şekilde serbest bırakarak, çarpmanın yarattığı etkiye sabit (kımıldamaz) bir rotla tepki verilmesi şeklinde değil de, bu etkinin çubuk ile yatak arasındaki sürtünme kuvveti tarafından kabul edilip aşamalı olarak emilmesi şeklinde topun durdurulması.
  • Zaman zaman gelen  pası çok hafif fırçalayarak topu durdurabilirsiniz. Unutmayın gelen bir topu bu şekilde fırçalayarak durdurduğunuzda topun sadece dikey hareketini durdurmuş olursunuz; top kendi ekseni etrafında dönmeye devam eder. O yüzden bu topa ikinci müdahalenize dikkat edin.
  • Topun geleceğini tahmin ettiğiniz yerde olmaya bakın; ama gene unutulmamalıdır ki top atılan noktaya gelmiyorsa siz topa gitmek durumundasınızdır. Bileğinizi ve tepkilerinizi hızlandırın.

2. Serseri ve Serbest Topların Yakalanması
Oyun içinde serbest dolaşan toplardan ne kadar fazlasını alırsanız o kadar daha fazla hücum şansınız var demektir. O halde bu toplar son derece kritik puanlar olarak algılanmalıdırlar.

  • Serserice takılan ve mantıki bir hamle ile yakalanması mümkün olmayan toplara siz de mantığınızın o an erişemediği müdahaleler yapın. “Topa nasıl müdahale edersem nereye gider” sorusunu cevaplamak için yeterli vaktiniz olmadığı durumlarda içgüdülerinizi kullanın; çünkü içgüdüleriniz mantıksız olamazlar.
  • Önden gelen toplar için bebekleriniz geriye açılı, geriden gelenler için ise öne açılandırılmış olmalıdır.
  • Kaçıp gitme eğiliminde olan toplara sert yatay yönlü müdahaleler yapın. Duvara sıkıştırın ya da iki bebek arasında çok seri tik taka girmesini sağlayın. Sonrasında bir şansınız olacaktır.
  • Fırçalama hareketine güvenin. Fırçalama hareketi hızla devam eden bir topun kendi ekseni etrafında dönmesini sağlayarak ilk hızını alır ama bir direk tepki verilmemiş olduğundan top dikey hareketini durduğu yerde yapacağı eksensel harekete aktarır (yani vurup geri ya da ileri sekmez). Enerjiye etki verilmiş ama tepkinin yönü çok mantıklı bir şekilde değiştirilmiştir. Unutmayın langırt oyununu belirleyen iki ana doğal bilim disiplini vardır: geometri ve fizik. 

Notlarımızı oyun içinde denemekten vazgeçmeyin. Bu aşama langırtın en zor aşamasıdır ve kazanma tutkunu bizler için bu çok rizikolu aşamanın oyunlarda denenmesi birçok kaybedilmiş moral bozukluğu ve kayıp maç demek olsa da üst seviyelere tırmanmak için yüzleşilmesi gereken durumlardır.

Saygılar.