DUVAR PASI ve KORİDOR PASI

DUVAR PASI ve KORİDOR PASI

a) Duvar Pası

Yeni başlayanlar için en kolay pas duvar pasıdır. Bu pas yakın ya da uzak duvarda icra edilebilir. Yakın duvarda yapılanı şöyle gerçekleştirilir: Forvet rotunuzu kendinize doğru tamamen çekip duvara yaslayın ve ASLA DUVARDAN AYIRMAYIN. Orta sahadaki en yakın bebeğinizle topa vurup pası atın. Dikkat edin ki forvet torunuz bir milim bile kımıldarsa top forvet hattınızın yakın bebeği ile duvar arasından kaçıp gidebilir çünkü tampon bebeğin duvara tam anlamı ile yapışmasını engellemektedir. Yani forvet yakın bebeğinin duvara yaslanmış olması demek “duvar ile bebek arasında hemen hemen bir top çaplık mesafe” anlamına gelir.

Duvar pası atmak için topu orta sahanızda yakın duvardan yaklaşık 5 cm uzağa konuşlandırın ve bu noktadan vurun. Düz ve sert bir şut şeklinde atılması gereken bir pastır.

1.      Pas doğru atıldığında top forvet yakın bebeğinizle duvar arasındaki boşlukta sıkışır.

2.      Bebekler duvar arasındaki boşluğa değil de doğrudan bebeğin ayaklarına doğru atıldığında dahi kolayca yakalanabilir.

3.      Bebekle duvar arasındaki boşluğa atıldığında ne kadar hızlı vurulursa vurulsun yakalanabilir.  Hatta bu en yüksek hızdaki paslar doğrudan bebeğin ayağına atılsalar bile yakalanabilir fakat bunun için epeyce pratik gerekli olacaktır.

4.      Yeni başlayan yani eacemi rakiplerle oynarken rakibinizin duvara en yakın orta saha bebeğinin duvardan uzaklaşmasını bekleyin. Pasın hızlı versiyonunu yapabiliyorsanız yakın bebeğinizle ikinci bebeğiniz arasında paslaşarak yapmanız etkili olacaktır.

5.      Duvar pasının başlangıç konumu duvardan 5 cm ile 3 arasında herhangi bir konumda gerçekleştirilebilir.

6.      Hızlı geçen bir oyunda duvar pasını topu her orta sahanıza alışınızda ve aniden yapabilirsiniz. Ama oynadığınız oyuncular turnuva seviyesi oyuncular ise size yakaladığınız topları duvardan aniden aktarma imkanını pek tanımayacaklardır.

b) Koridor Pası

Şimdi, diyelim ki rakibiniz duvardan attığınız pasları bloke etmeye yani orta saha uzak bebeğini sürekli olarak duvara bitişik tutmaya başladı. Bu durumda rakibin en uzak bebeği ile ikinci uzak bebeği arasındaki koridor açılmış olacaktır. Bu boşluktan atılan paslara KORİDOR pası adı verilir. DİKKAT: AYNI NOKTADAN hem duvar hem de koridor yönünde pas atabiliyorsanız ve bu paslarınız yüksek hızda gerçekleşiyorsa turnuva seviyesinde bir pasınız var demektir. Fakat sanırım bu fırça pası anlamına geldiği için bu durumu ilgili bölüme bırakalım.