Fırça Pası


İlk olarak; Fırça Pasının ruhu pasın TEK BİR NOKTADAN hem duvar hem koridor yönüne gönderilebilmesidir demeliyiz. Yani rakibiniz artık çok geç olana kadar (eğer pasınız yeterince hızlı ise) ne taraftan pas atacağınızı anlayamayacaktır. Benim tarif edeceğim yöntem, orta sahanın ikinci bebeğinde düz kepçelenmiş topun birinci bebeğe gönderilerek fırçalanması şeklinde özetlenebilir. Bu temeldir fakat diğer varyasyonlar da mevcuttur. Bu temel yöntem sanıyorum size en kolay bir şekilde sonuç almanız için yardımcı olacaktır ama diğer fırça türlerini de denemenizi tavsiye ederim.

Fırça Pası zihinsel bir ön kavrayış gerektirir. Yani oyuncu fırça hareketinin neden gerekli olduğunu ve topun neden rot dikmesinin biraz gerisinde olması gerektiğini kavradığında pası uygulayabilmek çok daha basit olacaktır.

Şimdi maddelere bölerek işe başlayalım:

1. İlk olarak forvet rotunuz size doğru tamamen çekili olmalıdır. Bu bir alışkanlık halini almalıdır.

2. Orta sahanızın size yakın ikinci bebeği ile topu düz kepçeleyin. (Ama bu düz kepçe topa bebeği yukarı kaldırıp vurduğunuzda topun olduğu yerde kalmasına sebep olacak kadar nizami olmamalıdır; yani top normal düz kepçe konumundan çok az önde kepçelenmiş olmalıdır. Bunun için topu gezdirerek ya da üstüne hafifçe bebekle dokunarak ayarlama yapın.)

3. Şimdi topu yatay olarak ÇOK YAVAŞ bir şekilde birinci bebeğinize yuvarlayın.

4. İşte bu birinci bebek kendine gelen topun üzerine bir fırça/kesme hareketi koyarak pası gerçekleştirecektir.

 

 

Notlar:

<!–[if !supportLists]–>1.    <!–[endif]–>Top rot dikmesinin hafifçe gerisinde kalmalıdır çünkü böylece fırçalama yapan birinci bebek  için işler daha kolaylaşır. Fırça sonucunda oluşan eksensel dönme bu pasın teknik püf noktasıdır.

<!–[if !supportLists]–>2.    <!–[endif]–>Top ama tam bir düz kepçe konumunda ise (yani çok geride kepçelenmiş ise) birinci bebek istenen fırçalamayı gerçekleştiremez.

<!–[if !supportLists]–>3.    <!–[endif]–>Birinci bebeğe gönderdiğiniz topun tam bir yatay hareket gerçekleştirmesini sağlayın. Yani top birinci bebeğe ikinci bebekten çıktığı hatta ulaşmalıdır. 

<!–[if !supportLists]–>4.    <!–[endif]–>Yatay hareket yavaş olabilir; bunda bir sorun yoktur çünkü rakibinizin kandırılacağı an bu yatay hareket esnası değildir.

 

Unutulmamalıdır ki pası ya rakip son ve sondan ikinci bebekleri arasındaki koridordan ya da duvardan atacaksınız. O halde topun fırçalanma noktası ideal olarak koridor ile duvar arasındaki orta nokta olmalıdır. Yapmanız gereken birinci bebeğinizin ileri ve geri hareketi esnasındaki menzillerini ölçümlemek, gözlemlemek ve bu noktayı kafanıza kazımaktır. İşte bu birinci bebeğinizin gezdiği mesafenin tam orta noktası pası atacağınız noktadır.

 

Fırça Ne Anlama Gelmektedir? Fırça topa en az dikey kuvveti uygulayarak en hızlı bir KESME hareketi olarak anlaşılmalıdır. (Çevirenin Notu: Dört parmağınızı askeri selamda olduğu gibi açın ve birleştirin. Sonra bu dört parmağınızın içi ile yanağınızı hafifçe dokunarak ileri geri fırçalayın. İşte fırça hareketi budur. Yanağınızda parmaklarınızın iç yüzeyini belli belirsiz  hissedeceksiniz) UNUTMAYIN: Firçalama hareketi HIZLI OLMALIDIR. Bu fırçalama hareketi topa eksensel bir dönme yaptırtacaktır ve fırçaladığınız yöne doğru top eksensel dönüşle hareket edecektir. Yani fırçayı kendinize doğru uygularsanız top duvardan, rakibe doğru uygularsanız top koridordan ileri doğru hareket edecektir.

İlginç Bir Nokta:  Duvar tarafına fırçalanan top normalde duvara belli bir açı ile çarpıp belli bir açı ile sekmek gerektir. Ama fırçalama hamlesini yeterince hızlı yaparsanız göreceksiniz ki top duvara temas edecek ve sekmek yerine duvara bitişik kalarak ileri doğru hareket edecektir. Bu eksensel dönüşün bir sonucudur ve bilardodaki dantel hareketinin mikro bir benzeridir. Duvar tarafından yapılan fırça paslarında bu mükemmeliği yakalamak esastır. UNUTMAYIN fırçalama son derece hızlı ileri itme ise son derece küçük olmalıdır.

HATIRLATMALAR:

* Top bu pasta rotun hafifçe gerisinde yani ideal düz kepçe konumundan biraz daha ileride olmalıdır.

* Topa yön veren fırça yani topun üstünden yatay kesme hareketidir. Son derece belli belirsiz ve hızlı bir kesme yapmalısınız.

* Fırçayı verirken ileri doğru itme gücü son derece düşük tutulmalıdır. Unutmayın ki topun ileri doğru hareketini büyük ölçüde topun eksensel dönüşü sağlamaktadır.