Genel Pas İpuçları ve Paslara Karşı Savunma ile İlgili Kısa Bir Not

Birçok acemi oyuncu orta sahadaki bebeklerin ve forvetteki bebeklerin erişim (yatay erişim) menzillerini bilmez. Şimdi rakip orta saha bebeklerini yukarı kaldırın ve orta sahanızla forvet hattınız arasında ileri geri pas verme çalışması yapın. Orta sahanızdan top tüm açılarla vurun. Düz paslar içgüdüsel ve kolaydır ama topa bir açı vererek vurmak epey zordur ve çalışma ister. Uzun üren antremanlar sonrasında birçok insan bir sabah uyanır ve olayın bir anda yerleşmiş olduğunu görür.

Yakında ya da uzakta tek bir adam tarafından korunan EN BÜYÜK YATAY MESAFE bulunmaktadır. Yani duvardan atılan bir pası kurtaracak altıncı bir adam bulunmamaktadır (bir tür ölü nokta diyelim). İşte bu yüzden paslar ya en yakından ya da en uzaktan atılır. Rakibin orta sahasını kendinize doğru tamamen çekin. Rakip orta sahanın size yakın ikinci bebeğinin gelebildiği mesafeye dikkat edin. Rakibin size yakın son bebeği en büyük mesafeyi korumak zorunda derken bunu anlatmak istedik.

Paslara Karşı savunma yaparken bebeklerinizi öne doğru açılandırmak ya da orta sahanızı ileri geri hareket ettirmek faydalı olabilir. İlk durumda top adamlarınıza çarpıp sizin forvetinize sekebilecektir. İkinci durumda ise top orta sahanızda kalabilir. İsterseniz orta saha bebeklerinizi geri doğru da açılandırabilirsiniz, böylece yakaladığınız paslar orta sahanızda daha fazla takılıp kalacaktır. Ama bebeklerinizi fazla geriye açılandırmayın çünkü istemeden de olsa duvar pası fırsatını açık bırakmış olursunuz. Genel pas kesme hareketi belli bir sistematiğe bağlanmamış ve çok ani olarak yapılan ileri geri hareketidir. Bu şekilde bir çok yavaş ve orta hızdaki pası kesebilirsiniz.