Atak: Gol Atmak Eğlencelidir

Atak: Gol Atmak Eğlencelidir

Kimsenin itiraz etmeyeceği üzere herhangi bir oyunda en iyi mevki hücumda oynamaktır ve langırt da bunun bir istisnasını oluşturmaz. Langırt oyununda hücum oyuncunun gücünü, tarzını, zekasını ve fırsatları değerlendirme yeteneğini gösterebileceği mevkidir. Başkaca oyunlarda da olduğu üzere bir atak (forvet) oyuncusunun ne denli fazla hücuma dönük silahı bulunuyorsa rakibini alt etmek için o denli fazla şansı olacaktır.

Birçok oyuncu birden fazla şuta sahip olmaktan keyif alırlar. Birden fazla şutun kaliteli bir şekilde icra edilip edilmediğine bakılmaksızın, denilebilir ki, langırtta atak mevkiinde oynarken çok yönlü olabilmek her zaman daha iyi sonuçlar verecektir. Birden fazla şutu layığı ile çekebilmek rakip kalecinin oyun esnasında vereceği açıkları iyi bir şekilde değerlendirme avantajını sağlayacaktır. Örneğin forvet ana vuruşu olarak tik tak kullanıyorsa ve kaleci de savunmasını ortayı ve uzak köşeyi kapamak üzere ayarladı ise yakın köşe açık kalacaktır. Bu durumda forvet tik tak yerine yakın adamı ile kısa bir çekiç gerçekleştirebilir; bu tarzdan bir hücum yaklaşımı gerçekten de bir çok kaleciyi gafil avlamaktadır. Birden fazla vuruş ile hücum gücünüzü çeşitlendirmek herhangi bir hücum stratejisinin inkar edemeyeceği bir gerçektir.
Forvetin tek bir vuruş kullanması durumunda dahi çok yönlülük bir avantaj olmayı sürdürecektir. Örneğin forvet ana vuruşu olarak yılan vuruşunu kullanıyorsa savunmanın durumuna göre bu vuruşu birden fazla noktaya gönderebilmelidir.


Yılan Vuruşu
 

Yukarıdaki çizimde yılan vuruşunun savunmayı aşmak üzere kullanılabilecek çok yönlü doğasını görebilirsiniz. Yani ister tek bir vuruş kullanın ister birden fazla şut kullanın, çok yönlü ve derinlikli olabilmek langırt oyununda hücum konumunda oynayabilmenin doğal bir gereği olarak karşınıza çıkacaktır.

Bazı oyuncular birden fazla şutu (vuruşu) son derece iyi icra edebilirler; ama iş kırılma noktasına geldiğinde genellikle en çok güvendikleri tek bir vuruşu kullanırlar. Birçok turnuvada sadece birkaç vuruşun kullanıldığını fark edersiniz. Bunun ana sebepleri ilgili vuruşun yüksek skor yüzdesi ve güvenilirliğidir. Bu yüzde ve güvenilirliğe sahip olmaları dolayısıyla en çok kullanılan vuruşlar yakından çekiç, yılan ve uzaktan çekiç vuruşlarıdır. Bu şutları çekebilen birçok oyuncu genellikle, durum hayat memat ciddiyetini arz ettiğinde, bu şutları şuta güven duyarak kullanabilmektedirler.

Bu bölümde en çok kullanılan hücum silahlarını inceleyeceğiz; yeni, popüler ve oluşmakta olan başkaca şutların varlığından da haberdarız fakat bilinmelidir ki bu bölümde incelenecek şutlar geleneksel bir popülariteye sahiptirler. Odaklanacağımız şutlardan bazıları yüksek skor yüzdeleri ile bağdaşmışlardır. Diğer bazıları ise benim feykli şut olarak adlandırdığım şutlardır. Örneğin duvar şutu ya da kepçe-tik tak-çekiç kombinasyonu gibi feykli şutlar kanımca yüksek skor yüzdeli şutlar değildirler ama gerçekleştirilmeleri de son derece eğlenceli ve estetiktir. Bu bölümde andığımız şutların kaleci mevkiinden (konumundan) ve orta sahadan çekilmeleri üzerinde de duracağız.

Ayrıca, tavsiyelerimi dinlemeden önce uluslararası langırt federasyonu kurallarını (Kurallar) okumanız gerektiğini de unutmamalısınız.