Duvar Şutu

 

Duvar şutu langırt oyunun en tarz vuruşlarından biridir. Duvar şutunda bebek ve duvar yek hale gelmektedirler. Duvar şutunda bebek topa vurur ve top da duvardan sekerek gol olur. Normalde duvar şutu düşük yüzdeli bir şuttur ama bu vuruşu kullanarak defansları istikrarlı bir şekilde dağıtabilen oyuncular gördüğümü de belirtmeliyim.

Duvar Şutu
Duvar Şutu

İnanması zor olabilir ama duvar şutları masanın herhangi bir konumundan gerçekleştirilebilmektedirler. Teksas’ta yakından tik takı sürekli olarak duvar şutuna çevirebilen bir oyuncu ile karşılaşmıştım. Duvar şutları ile yapabileceklerinizin bir sınırı yoktur.

Duvar şutları ile ilgili olarak fark ettiğim konulardan biri de son derece etkili vuruşlar olduklarıdır. Oynama yüzeyi ne kadar yumuşaksa duvar şutları da o kadar kolay gerçekleştirilebilmektedirler. Örneğin daha yumuşak yüzeyli Stryker masada duvar şutu atmak Tornado masada atmaktan daha kolaydır. Böyle masalarda duvar şutları cephaneliğinize ekleyebileceğiniz etkili bir silah haline dönüşmektedirler; fakat şu da bilinmelidir ki duvar şutlarının bir uzmanı değilseniz ve yüzey kaygansa, yumuşak olsa dahi, vuruşu kurmak ve kontrollü bir şekilde icra etmek son derece zor olacaktır.
Duvar vuruşunu yapmak son derece kolaydır. Topu bebeğin yanında kurarsınız ve topa yandan vurursunuz; artık tek yapmanız gereken topun duvardan sekip karşı kaleye girmesini izlemektir. Forvet hattında oyuncular genelde 3 cm ila 15 cm arası tüm duvara uzaklıklardan bu vuruşu yapmaktadırlar. Forvet hattında duvar vuruşunu bebeklerden herhangi biri ile yapabilirsiniz.

Uzak Duvar
Uzak duvar şutu

Yakın Duvar Şutu
Yakın duvar şutu

Topun ideal konumu, biraz da masasına göre, rotun hafifçe arkasında kalması olacaktır. Bazen top hafifçe ileride de konumlandırılabilir ama bu bir tercih meselesidir. Birçok oyuncu topları geri konumda kurmaktadırlar.

İdeal konum
Topun ideal konumu

Forvetin orta bebeğinden yapılan duvar şutu son derece etkili bir silahtır. Özellikle de düz kepçe ile kombine bir şekilde yapılırsa. Teksas�ın La Porte kasabasından Mike Eaton düz kepçe duvar kombinasyonunu çok iyi yapabilmektedir. İlk önce orta bebekten duvar şutu yapmaktadır. Daha sonra savunma onu orta bebek için duvar şutu kuruluşu yaparken gördüğünde ve ona göre uygun savunma konumuna geçtiğinde (genel olarak kalenin aksi tarafta, topun çaprmayacağı duvar tarafında, açık bırakılması şeklinde) Mike aniden topu açık kalan köşeye düz kepçe ile göndermektedir. Bu hareketi Mike�den daha iyi yapanını görmediğimi burada belirteyim.

Duvar şutları genellikle şov amaçlı olarak yapılmaktadırlar ama nitelikli bir fovetin ellerinde etkili bir silah olarak da kullanılabilmektedirler. Duvar şutu düşük yüzdeli bir şut olduğundan turnuvalarda ana silah olarak kullanılmamaktadırlar. Gene de bu vuruş estetiği ve bir dolu hilesi ile beraber ölümsüzleşmiştir ve kolayca yapılabilmesi de diğer bir avantajıdır.