Kepçe Tik Tak Kombinasyonu


resim1

 

Kepçeden Tik Tak 

 

Kepçeden Tik Tak oyun sırasında ara sıra icra edilen etkileyici vuruşlardan biridir. Ara sıra diyoruz çünkü bu vuruşun yapıldığı seyrek olarak görürüz.

Vuruş gol yüzdesi düşük bir şuttur ama izlemesi son derece keyiflidir. Bir turnuvada bu vuruşun ana silah olarak kullanıldığını görmek ise çok seyrek bir olaydır.

Vuruş iki tip şutun bir birleşimidir. Forvet işe top kepçelenmiş halde başlamakta daha sonra ise topu kepçe konumundan pasla orta adama aktarmak yolu ile bir tik tak vuruşu gerçekleştirmiş olmaktadır.

Şut son derece aldatıcı niteliktedir çünkü kaleci çok geç olmadan şutun nereden çekileceğini sezememektedir. Aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi şut kaleden uzaklaşır bir kepçe manevrası ile başlamaktadır. Bu sebeple birçok kaleci forvetin topu ideal bir konuma çektiğini ya da pençe vuruşu yapacağını sanmaktadır.

resim1

 

 

Uzağa İlk Manevra

resim2
Yakına İlk Manevra

 

 

Bu şut dediğimiz üzere kepçe ile tik tak vuruşlarının bir kombinasyonudur. Kepçe ile başlar sonra kepçeden çıkma pas ile orta adama gönderir ve tik tak vuruşu icra etmiş olursunuz. Şut anlaşıldığı üzere son olarak orta bebekle çekilmektedir. Unutmayın bu tek bir hareketten meydana gelen bir dizi olmalıdır (yani bu ikili kombinasyon neredeyse dairesel ve kesintisiz bir icra ile yapılmalıdır) ve son derece hızlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Biz burada uzağa ilk manevralısını anlatacağız ama yakına ilk manevralısı da aynı şekilde icra edilebilir.


Bu vuruşa başlarken top size uzak bebekte olmalıdır (rakibin tarafındaki forvet bebeğinizde). O bebekle topu kepçeleyin.

tersdkepce
Top hareketli iken topun yönünü değiştirin ve orta adama gönderin. Orta adam (bebek) da topa son dokunuşu yapsın.

terskepce 
Bu şutu gerçekleştirmeden önce top iyi bir konumda olmalıdır yoksa topu rakip kaleciye kaptırma rizikosu yükselir. Yukarıdaki çizimde olduğu üzere rot dikmesinin topun tam merkezine indiği konum idealdir.

İnanın icrası son derece zor bir şuttur diyorum.

Bu tür vuruşlar, özellikle de bu işte yeniyseniz, gerçekten de yapılması zor vuruşlardır.  Birçok kepçe vuruşu gibi, belli bir plandan ziyade, içgüdüsel ve anlık bir yaklaşımla yapılırlar. Genelde tek bir hareketle icra edilirler ve bu türden şutları daha detaylı incelerseniz işin içinde bir sürü etken ve imkan olduğunu göreceksiniz. Tek bir hareketle gerçekleştirmek zor gelebilir ama istediğiniz noktaya gelmek için  çok çalışmanız ve oynamanız gerektiğini biliyorsunuz.  Gene de hayatta bir çok şeyde olduğu gibi azmin elinden ne kurtulabilir ki?!