Kepçe Vuruşu

Kepçe Vuruşu

kepçe
Kepçe Vuruşu

Kepçe şutu langırt oyununda izlemesi ve gerçekleştirmesi en heyecan verici şutlardan biridir. Bu vuruşu bu denli etkin kılan yönü derinliğidir. Vuruş top öne doğru kepçelenmiş pozisyonda (ters kepçe) ya da geriye doğru kepçelenmiş pozisyonda yapılabilir. Yalancı kepçeye dönebilirsiniz ve hatta kepçeden kombinasyonlara dahi gidebilirsiniz. Ayrıca Yılan Vuruşu da kepçeden türetilmiştir, ama bu başka bir hikayedir.

Kepçenin dezavantajı kaygan ve Tornado tipi olmayan masalarda, özellikle acemiler ve orta seviye oyuncular için,  top kontrolünün güçlüğü olarak belirtilebilir. Ama yanlış anlaşılmak istemem, tabi ki hafifçe kaygan bir yüzey topun hızını artırır; sadece yüzey çok kaygansa kontrol seviyesi düşer ve top kayıpları yüzdesi artar, demek istiyorum. Bu dezavantaj yüzünden sizlere diğer yüksek yüzdeli şutları, çekiç gibi, tavsiye edeceğim. Kaygan yüzeyli bir turnuvanın nerede karşınıza çıkacağı hiç belli olmaz. Gene de kepçe vuruşunda ilah seviyesine çıkmış ve her türden oyun yüzeyinde bu vuruşu ana silahı olarak kullanabilen oyuncular görmüşümüdür. Bu oyuncuların kontrol yetenekleri inanılmazdır ve benim ki de dahil tüm defansları dağıtmak konusunda başarılıdırlar.

Ters kepçede top bebek ileri doğru açılandırılmış halde iken yüzey ile bebeğin ayak kısmı arasında sıkışmış konumdadır. Düz kepçede ise durum tersinedir. Genel olarak ikisine birden kepçe vuruşu denmektedir. Burada sizlere kepçe vuruşlarının bir kaç çeşidinin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım; umarım oyununuz için faydalı olacaklardır.

—————————————————————————————————————

ters kepçe
Ters Kepçe  

Ters Kepçe

Kepçe izlendiğinde son derece basit görünmektedir ama uygulaması epeyi zordur. Aslında en zoru vuruşun nasıl yapıldığını açıklanmasıdır. Deneyelim bakalım.
Daha önce de söylediğim gibi ters kepçe bir kaç farklı yöne ya da hedefe yapılabilir. Üstteki resim ters kepçenin yapılabileceği iki rotayı (en temel saldırı yolları) göstermektedir. 


ADIM 1

adım 1

Topu Ters Kepçeleyin

Yapmanız gereken ilk şey topu ters kepçelemektir. Topun istediğiniz gibi kavradığınızdan ve kontrol seviyenizin yüksek olduğundan emin olmalısınız. Bazıları için topun kepçelenmesi bu vuruşun en zor kısmı olmaktadır. Topu önde kepçelemek için bir iki yol vardır. Bunlardan biri bebeğin ayağı ile topu fırça hareketleri ile itelemek ve top uygun konuma geldiğinde üzerine basarak kepçelemektir. Diğer bir yolda topun üst kısmına hafif vuruşlar yaparak topun istenen konuma gelmesini sağlamaktır.

ADIM 2
Savunmayı İnceleyin

Top kurulduktan ve hazır olduktan sonra defansa bakın ve neyin nereyi tuttuğunu görün. Gördüğünüz açıklığa doğru topu ilerletin ve vuruşu yapın.

ADIM 3
adım2
Topun Savunmadan Aşırılması

Vuruşun muhtemelen en zor kısmı burasıdır. Temel olarak topu gitmek istediğiniz yöne doğru hafif bir baskı uygulayarak taşırsınız. Bu bsakıyı topun üst kısmına bebeğin ayağı ile, ve gitmek istediğiniz yöne doğru, uygulanan bir kuvvetle gerçekleştirirsiniz. Genellikle gidilen mesafe kısadır ama uzun aşırmaların gerekli olabileceği durumlar da oluşabilir

ADIM 4
adım 3

Top Vurma Noktasına Geldiğinde Topa Vurmak

Top vuruş noktasına geldiğinde rotun tam altında ya da hafifçe ilerisinde olmalıdır. Top rotun arkasında kalmamalıdır çünkü bu durumda sıkışma ya da top kaybı rizikoları oluşacaktır.
İşte bu kadardır. Tek bir hareketle topu defansın etrafından aşırıyorsunuz ve gol atıyorsunuz. Diğer bazı şutların aksine kepçede birden fazla yöne giderek şut çekilebilir.


uzağa


yakına

Ben genelde uzağa kepçe atmayı seviyorum fakat görmekteyim ki birçok oyuncu yakına kepçeyi tercih etmektedirler; özellikle aceleleri olduğu zaman. Bunun sebebinin yakına kepçenin daha az efor gerektirmesi ve daha fazla güç uygulanabilmesi olduğunu düşünüyorum. Deneyin ve görün derim. Ama her halükarda bu vuruşu her iki yöne de yapmak durumundasınız. Bir yönde ustalaşsanız bile diğer yöne şut çekmenizi gerektirecek durumlar ortaya çıkabilir. Her iki yöne de şut çekebiliyorsanız savunma sürekli olarak nereye atacağınızı tahmin etmek zorunda kalacaktır. Bu vuruşla yaptığınız çeşitlemeler ne kadar fazla ise kalecinin sizi durdurması da o kadar zorlaşacaktır. 

—————————————————————————————————————

backtoe
Düz Kepçe

Düz Kepçe

Düz kepçe vuruşu ters kepçeye son derece benzerdir. Tek fark topun ileriye doğru değil de bebek geriye dorğu açılandırımış halde iken geride kepçelenmesidir. Ben Tornado masalarda oynarken düz kepçeyi tercih ediyorum. Bir sebeple topu ileriye doğru iterek vurmak daha kolayıma geliyor. Düz kepçe yapmak için ters kepçede anlatılan adımları takip emeniz yeterli olacaktır.
Ters ya da düz kepçelerle forvet kalecinin yakın ya da uzak köşelerine saldırabilir. Yüksek seviyeli bir kepçeci savunmanın açık noktalarına saldırmayı başaracaktır. Örneğin orta açıklık ve yakın açıklık kapalı ise forvet uzak köşeye topu atabilir. Bunun tam tersi de mümkündür.
Ya da forvet, kepçeleri bloke etme bilgisi olan üst seviye bir kaleci ile karşı karşıya ise, Yalancı Kepçeye başvurabilir.
Fakat kepçe vuruşlarını büyük turnuvalarda ana silah olarak görme şansınız (Amerika için) düşüktür ama gene de son derece etkili bir silahtır. Bu vuruşun derinliği ustalaşıldığında savunmaları dağıtmasına imkan vermektedir. Ama kepçe vuruşlarında ustalaşmak kolay bir mesel değildir ve tüm çeşitlemeleri ile ustalık seviyesi çok zaman ve çalışma gerektirmektedir.