Tik Tak Şutu ya da Tik Tak Vuruşu

Tik Tak Şutu ya da Tik Tak Vuruşu

Tik Tak langırt oyununda kullanılan en etkileyici vuruşlardan biridir. Fakat bazı diğer şutlar kadar yüksek bir skor yüzdesine sahip değildir. Bu vuruşu atak cephaneliklerinde ana silah olarak kullanan oyuncularla karşılaştım. Bu oyuncular tik tak vuruşunda o kadar iyiydiler ki, uzağa, kısaya, araya atabilmekte idiler ve hatta yumuşak bir şekilde kesme vuruşlar göstermekte idiler. Fakat gene de, bu türden tik tak ustalarına rağmen, tik tak vuruşu yılan ya da çekice kıyasla üst düzey langırtta daha seyrek kullanılmaktadır. Şutun kontrolü, bilhassa savunmanın eli daha iyiyse, son derece güçtür.

Dikkatimi çeken noktalardan biri de birçok insanın tik takı topu durdurup kurduktan sonra vurmak yerine aniden gerçekleştirmeyi tercih etmeleridir. Başka bir deyişle tik takı beklenmedik bir niteliğe büründürmektedirler. Gene de, bir zamanlar benim de içlerinde bulunduğum üzere, tik tak vuruşunu ana vuruş olarak benimsemiş oyuncular topu kurmak için gerekli zamanı harcayacaklar, savunmaya bakacaklar ve daha sonra vuruşu gerçekleştireceklerdir.
Tik takın turnuvalarda yüksek skor yüzdeli şutlar anlamında pek popüler olmadığını gözlemlediğimi daha önce belirtmiştim. Bunun sebebi basitçe tik takın bir kombinasyon vuruş olması olabilir. Birçok oyuncu kırılma noktalarında daha yüksek skor yüzdeli uzaktan çekiç ya da yılan tercih etmektedirler. Gene de favori şut olarak tik takı kullanmayı tercih edenler bulunmaktadır ve ben kişisel olarak bu oyunculara hayranlık besliyorum.

Kombinasyonlu bir vuruşu gerçekleştirmek için iki geleneksel yöntem vardır. Birincisi uzaktan ikincisi ise yakından olarak tanımlanabilir. Tik tak yakından yapıldığında top forvetin yakın bebeğinden ortaya doğru hareket eder ve forvetin genellikle orta bebeği tarafından kaleye yönlendirilir (bu sebeple kombinasyonlu bir şuttur). Tik tak uzaktan yapıldığında top forvetin uzak bebeğinden ortaya doğru hareket eder ve forvetin genellikle orta bebeği tarafından kaleye yönlendirilir (bu sebeple kombinasyonlu bir şuttur).

Genellikle, tik tak kombinasyonunda üç bebekli forvet çubuğunun iki bebeği kullanılır. Orta bebek genellikle pas alır. Orta bebek topu kale yönüne gönderen adamdır. Diğer bebek ise pas atan adamdır ve genellikle forvet çubuğunun uçlarındaki iki bebekten biridir.
Tik tak varyasyonlarından uzağa tik takı anlatarak başlayacağım. Tik tak konusunda kendini uzmanlaştırmış bir oyuncu uzağa tik tak, araya tik tak ve fırsat çıktığında ya da durum gerektirdiğinde kısaya tik tak yapabilir. Başka bir deyişle savunmayı geçmek için ne gerekli ise onu gerçekleştirebilir.

 

Uzağa Tik Tak
 

Uzağa Tik Tak

Uzağa tik takta forvet, top kendisine yakın konumda kurulmuş halde iken, golü en uzak köşeye (rakibin tarafındaki köşeye)atmayı dener. Bu tik tak uzmanı olmayan biri için icrası son derece zor bir vuruştur. Skor Yüzdesi (SY) yeni başlayanlar ve orta kademe oyuncular için düşüktür; uzmanların skor yüzdesi ise biraz daha yüksektir. Her şeyin (uzun, kısa, araya) iyi olduğu bir günde bile SY en fazla %80 ila %90 arasında değişecektir. Ayrıca kalecinin ne kadar iyi olduğu da son derece etkili bir faktördür.

Uzak köşeye tik tak özellikle top hareketsiz iken yapılması çok fazla güç gerektiren bir vuruştur; gene de bu vuruşu çok az bir güç ve ölümcül bir isabetle yapabilen oyuncular bulunmaktadır. Bu şutta, yüksek derecede isabetle yapılması gerekli olduğu için, uzmanlaşmak için çok fazla pratik yapmak gereklidir. Fakat nasıl yapıldığı anlaşılarak ve yeterince pratik gerçekleştirerek makul bir sürede bu şutun uzmanı olunabilir. Şimdi aşağıda uzağa tik takın nasıl yapıldığını göstermeye/anlatmaya çalışacağım ve umarım sizlere yardım edebilmiş olacağım.
1) İlk olarak topu size en yakın bebeğin (pas atan adam) önünde kurmalısınız. Top hafifçe, ya da biraz daha fazla, çubuk gerisinde olmalıdır. . Pas mesafesi ne kadar uzunsa top da çubuk dikmesinden o denli geride olmalıdır. Kombinasyonlu vuruşlar yaparken topun çok geride ya da çok ileride olmaması gerektiğini (top kaybını engellemek için) hatırlayın.

2) Sonraki adımda şutun mesafesini (yani pasın mesafesini) belirlemelisiniz ki topu duvara ya da ortadaki defans bebeğine göndermeyin. Uzaktaki açık köşenin önünde bir yüzeyi belirleyin ve topa vuracağını nokta olarak orayı nişanlayın. Bir Tornado masada oynuyorsanız (ve umarım oynuyorsunuzdur) masa yüzeyinde bir dizi beyaz nokta olduğunu göreceksiniz. Bu noktalar anlattığım şekilde nişan almak için oradadırlar. Toplamda yedi nokta vardır. En ortadaki nokta çap olarak diğer altı noktadan daha büyüktür. Merkez noktası ile ondan sonraki ikinci nokta arasını nişanlarsanız genellikle top uzak köşeye gidecektir. Unutmayın ki bu icrası kolay bir şut değildir ve çok fazla pratik gerektirir.

3) Son olarak topu ortadaki bebeğe doğru itin/paslayın ve o orta bebekle şutu gerçekleştirin. Her şey yolunda giderse orta bebek topa dokunduğunda top orta bebeğin bire bir önünde ve çubuktan inilecek bir dikmenin tam altında ya da hafif önünde kalmış olacaktır. İdeal şut topun bir dik açı oluşturması şeklinde gerçekleştirilir. Bkz. yukarıdaki grafik (yani top pas ve şut sonucunda 90 derecelik bir dik açı hareketi ile kaleye gitmelidir.)


Araya Tik tak
 
Araya Tik Tak
Araya tik tak da uzağa tik tak gibi gerçekleştirmesi son derece zor bir vuruştur. Genel olarak topu araya atma herhangi bir vuruş için kolay bir şey değildir. (araya: defans ve kaleci bebeklerinin arasına) Bunun sebebi defans ve kaleci bebekleri arasında küçük bir açıklığın kalmasıdır. Araya tik tak genellikle kısa bir hareketle yapılır ve kaleci ne yaptığınızı anlamadan gerçekleştirilmek üzere serilik gerektirir.

Bu şutu yapabilmek için yukarıda anlatılan uzağa tik tak ile aynı prosedürü takip etmeniz gerekecektir. Bunun çok fazla pratik gerektiren ama çok etkili bir şut olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca kaleciyi uzağa ve yakın tik taklarınızla öttürüyorsanız büyük ihtimalle köşeleri daha kolay kapamak için aradaki boşluğu büyütecektir. Bu noktada araya tik takı yapabilirsiniz. Bu vuruşu da gerçekleştirdiğinizde kaleci artık kendisini uzun bir gecenin beklediğini bilecektir çünkü, hem uzağa, hem kısaya hem de araya tik tak atabilen bir uzmanla karşı karşıya kaldığının bilincine varır.


Kısa Tik Tak
 
Kısa Tik Tak

Kısa tik tak uzağa tik takın tam tersidir. Uzak köşeye vurmak yerine yakın köşeye vurursunuz. Birçok durumda akıllı bazı oyuncular yakında tik tak için kurulu topu yumuşak bir uzağa (iterek) çekiç ile kaleye dahi gönderirler. Çok kereler (uzun ya da araya tik takı engellemek adına) kaleciler kısa köşeyi (forvete yakın köşeyi) açık bırakırlar ve bunu görmemeniz için dua ederler. Bu fırsatı anlamayı ve değerlendirmeyi öğrenmelisiniz. Bunu becerdiğinizde savunmayı demoralize edeceğinizi unutmayın.

Bu şutu yapabilmek için yukarıda anlatılan tik tak ile aynı prosedürü takip etmeniz gerekecektir. Bu şutun da diğer tik taklar gibi çok fazla pratik gerektirdiğini ama tüm varyasyonları çalışıldığında hemen hemen bütün savunmaları (özellikle iyi bir gününüzdeyseniz) yıkabileceğinizi unutmayın. Daha önce de belirtildiği üzere tik takın varyasyonları arasında açılı vuruşlar ve iterek/çekerek (yakından/uzaktan) çekiç vuruşları da bulunmaktadır ve bunların da devreye girmesi daha yüksek skor yüzdelerini garanti etmektedir.

Tik tak yapılması ve seyredilmesi son derece etkileyici bir şuttur. Fakat yüksek skor yüzdeli bir şut olduğunu düşünmüyorum ve uygulamak için yeterli güven ve şartlar oluşmadıkça turnuvalarda kullanabileceğimi sanmıyorum. Gene de yüksek etkileri olan bir şut olduğunu inkar etmeyeceğim. Özellikle forvetin nitelikli bir tik takçı olduğu ve kalecinin de üst seviye bir kaleci olmadığı durumlarda etkili olacağını düşünüyorum.

Tik tak konusunda kendini uzmanlaştırmış bir oyuncu uzağa tik tak, araya tik tak ve fırsat çıktığında ya da durum gerektirdiğinde kısaya tik tak ve yakından çekiç kombinasyonu yapabilir. Örneğin iyi bir tik takçı uzağa tik takı düzenli bir şekilde deneyecektir. Ama kaleci savunma konumunu değiştirdiğinde ve uzak köşeyi (kaleciye yakın köşe) kapatmaya başladığında iyi bir tik takçı kısa ya da araya tik tak yapılması gerektiğini anlayacaktır. Çünkü uzağı kapamak isteyen kaleci bu noktalarda açık verecektir.

Tik tak vuruşu bir kombinasyon olduğundan çok fazla pratik, iyi bir göz el koordinasyonu ve belli ölçüde kol gücü gerektirmektedir. Forvet ana vuruşu olarak tik tak vuruşunu kullanmayı seçmişse bu şutu tüm versiyonları ile en iyi şekilde yapmak için uzmanlaşması çok fazla zaman almamalıdır. Her şeyde olduğu gibi; oyuncunun tik tak şutunu etkili bir şekilde kullanması o oyuncunun bu güzel ve heyecan verici şutun uzmanı olmayı ne kadar istediği ile ilgilidir.