Tik Tak (Uzaktan)

Uzaktan tik tak kombinasyonlu şutlar ailesinin bireylerinden biridir. Bu vuruş tıpkı yakından tik tak gibi gerçekleştirilir ama fark topun uzak taraftan ortaya doğru paslanmasıdır. Yani topu orta bebeğe doğru yakın bebeğinizle paslamak (yakında tik tak) yerine uzak adamınızdan paslıyorsunuz.

tiktak uzaktan

Uzaktan Tiktak

Çözemediğim bir sebepten dolayı, uzaktan tik tak vuruşunun kardeşi Yakından Tik Tak kadar popüler olmadığını görüyorum. Ayrıca oyuncular bu vuruşu çok daha doğaçlama bir şekilde uygulamaktadırlar. Yani vuruş genelde top hareketli iken yapılmaktadır. Gene fark ettim ki bu vuruşta hedef kale açıklığı seçimi çok daha tesadüfi gerçekleşmektedir yani oyuncu atacağı boşluğu(hedef kale açıklığını) önceden belirlememekte ama yeterli bir boşluk görür görmez oraya vurmaktadır. Yakında tik tak vuruşunda ise birçok oyuncu (kendim de dahil) topu kurmaktai savunmayı incelemekte ve vuruşu ona göre gerçekleştirmektedirler. Bunun uzaktan tik tak ile yapılamayacağını tabi ki iddia etmiyorum, sadece gördüğüm şudur ki uzaktan tik tak vuruşlarında bu planlama süreci daha az gerçekleşmektedir.

Uzaktan tik tak vuruşunun icrası yakından tik tak vuruşuna son derece benzerdir. Temel olarak aynı teknikleri ve yöntemleri uygularsınız. Geometrik fark,  topu size yakın bebekte değil de size uzak bebekte kurmanızdır. Daha önemli bir fark ise el ve bileğinizin çalışma prensibidir. Yakından tik tak vuruşunda eliniz sağın daha üstündedir. Uzaktan tik tak şutunda ise eliniz sapın yanında handiyse altındadır. Bu sanıyorum vuruşu yapacağınız boşluğa topu göndermede zorluklar çıkarmaktadır. Yani hedefi bulmak uzaktan tik tak şutunda daha zordur. Tabi ki bu şutu da her şutta olduğu gibi farklı yöntemler uygulayarak yapan oyuncular bulunmaktadır.

Uzaktan tik takı ana silahları olarak kullanan oyuncular bulunmaktadır. Bunun anlamı genelde topu kurmaları ve savunmayı incelemeleri olmaktadır. Daha yüksek seviyeli oyuncular daha dar açıklıklara/boşluklara topu istedikleri gibi gönderebilmektedirler. Daha alt seviyedeki uzaktan tik takçılar ise böyle dar ve zorlu açıklıklara net vuruş denemek yerine kombinasyonlara gitmeyi tercih ederler. Örneğin forvet topu uzaktan tik tak pozisyonunda kurar, savunmaya bakar ve daha sonra bir açılı vuruş ya da uzak adamla çekiç yapmayı tercih edebilir.

uzaktan tiktak
Uzaktan tik tak uzak adamla çekice dönüyor.

Savunmanın konumuna göre uzaktan tik takçı kısa bir çekiç vuruşu ya da açılı bir vuruş gerçekleştirebilir.

Açılı vuruş
Uzaktan tik tak açılı vuruşa dönüyor

Uzaktan tik takçılar zaman zaman uzak köşede (topun beklediği forvete uzak köşe) oluşacak boşluklara da saldırabilmektedir. Ama yapacakları açılı vuruşlar yakın köşeyi de hedef alabileceklerdir.
Yıllar içinde anladığım şeylerden biri de bazı oyuncuların uzaktan tik tak yapacakları zaman uzak bebeklerini topun etrafında bir iki kere dolaştırmalarını  hiç anlayamadığımdır. Bence bu tür hareketler vuruşun etkisini sıfırlamaktadır. Bu türden topun etrafında dolaşma manevraları iyi bir kaleci için vuruşun yapılmak üzere olduğunu göstermekten başka bir işe yaramamaktadır. Böyle vuruş öncesi ayinleri, kalecinin kafasını karıştırmak bir yanda kalsın, vuruşun gelmekte olduğunu belli ederek forvetin işini zorlaştırmaktadırlar.
Yani uzakta tik tak yapmadan önce bu türden şova dönük ritüellerden kaçınmalısınız. Aslında, genel bir tavsiye olarak; herhangi bir vuruşu icra ederken mümkün olduğunca hilekar davranmayı huy edinin. Yani kalecinin vurmanızı en son beklediği anda ya da noktaya vuruşlar yapmayı öğrenin.