Uzaktan Çekiç

 Yüksek yüzdeli ve kontrol etmesi kolay bir şut

Çekiç (uzaktan çekiç) vuruşu langırt oyununun muhtemelen en yüksek yüzdeli gol getiren şutudur; ve daha da iyisi yakında çekiç ile beraber kontrolü ve çekilmesi en kolay şuttur. Bu sebeple çok uzun zamandır popüler bir şut olduğuna inanıyorum. Çekiç vuruşu olarak adlandırılmaktadır çünkü savunma topun önünde iken forvet topu defansın olmadığı bir noktaya çekip açık deliğe adeta bir çekiç çizerek göndermektedir.

Uzaktan çekiç çekilmesi çok kolay bir vuruştur. Basit bir şekilde topu orta bebeğin sağına konumlandırırsınız. Top böylece kurulduktan sonra topu kendinize doğru çekersiniz ya da hareket ettirirsiniz ve daha sonra bir bilek hareketi ile topu kaleye gönderirsiniz. Birçok oyuncu topun çubuk dikmesinden önde değil de hafifçe geride olmasını tercih ederler. Tik tak gibi çekicin birden fazla kullanımı bulunmaktadır. Uzun, araya ya da direk çekiç yapabilirsiniz. Bir oyuncu (uzaktan) çekici ana silah olarak kullanmayı planlıyorsa bunu farklı şekillerde icra edebilmesi onun lehine olacaktır.

————————————————————————————————————–

Uzağa Çekiç
 

Uzağa Çekiç

Uzağa çekiç savunma bebeklerini geçip topu size yakın köşeye atmanızdır. Genelde uzağa çekiç yaparken topun çubuk dikmesinden hafifçe geride olması lehinizedir. Unutmayın, çekme uzaklığı ne kadar fazla ise top da o denli geride olmalıdır. Ama bu olmazsa olmaz bir şey de değildir. İşin aslı şutu en rahat olduğunuz şekilde gerçekleştirmenizdir. Yukarıdaki çizimdeki top konumu uzağa çekiç için idealdir ama çekiç vuruşunda uzmanlaştıkça buna katılmayabilirsiniz. Top hafif geride olduğunda, uzağa çekiç topu tam size en yakın köşeye bire bir sığma ile daha rahat gönderebilmektedir. Ben kendim bunu nadir yaparım ama öyle oyuncular gördüm ki uzağa bire bir sığmalı çekici ölümcül bir isabet oranı ile gerçekleştirebiliyorlar. Çekiç vuruşunun yapılması son derece kolaydır ama uzağa çekiç gerçekten de üzerinde çalışılması gereken bir versiyondur. Bu şutu çalışırken kaleciyi size yakın köşeye iyice yaklaştırın. Kaleci öyle bir noktada olmalıdır ki uzağa çekiç yapıldığında topun size yakın köşeden gol olabileceği tam bir sığmalık (bir topluk) boşluk kalsın; ve daha sonra bu tek topluk boşluğa uzağa çekici sürekli atmaya çalışın. Hiç de kolay olacağını sanmıyorum.

————————————————————————————————————–


Araya Çekiç
 
Araya Çekiç
Basitçe, forvetin topu savunma ve kaleci bebeklerinin arasına çekiçlemesidir. Kaleciler bazen uzağa çekici bloke etmek için bebekleri arasındaki mesafeyi artırırlar. Böyle bir durum araya çekicin yapılması için idealdir.

Seri bir hareket ve top gol olur; araya çekiçte topun kat etmesi gereken fazla bir mesafe yoktur. Genelde kaleci ne yapmak istediğinizi anlamadan seri bir şekilde icra edilmelidir. Bu şut için topu tıpkı normal bir çekiç için kuracağınız şekilde kurarsınız. Ama topu çok geride kurmanıza gerek yoktur (gene de öyle yapan oyuncular gördüm).
————————————————————————————————————–


Kısa Tik Tak
 
Kısa Çekiç

Kısa çekiç topu başladığını noktaya yakın olan (size uzak olan) köşeye göndermenizdir. Aslında bu şut uzağa çekicin tam tersidir. Birçok kereler kaleci bilerek ya da bilmeyerek kısa köşeyi (kendine yakın köşeyi) açık bırakarak uzağa çekiç ve araya çekici bloke etmeye çalışacaktır. Kaleci bu konumu aldığında kısa çekici atmanın tam vaktidir. Kısa çekiç “direk çekiç” olarak da bilinir. Direk vuruşta top başlama noktasından çok az mesafe alır. Oyuncu basitçe topa orta bebek ile vurur diyebiliriz. Bazen forvet bir çekiç yapıyormuş gibi görünür ama alında forvet topu direk vuruşla (forvetin uzaktaki bebeği ile) gönderir.

Bu vuruş için de top çekiç vuruşu konumunda kurulmuş olmalıdır. İdeal olarak top çubuk dikeyinin tam altında ya da hafif gerisinde olmalıdır. Daha önce de belirttiğim üzere, ilerleyip kendi çekicinizi geliştirdikçe benim tercih ettiğim başlangıç (topun hafif geride olup olmaması) konumunu kullanıp kullanmamak sizin tercihinize kalacaktır. Top kurulduktan sonra, savunmayı kontrol edin ve açıklığın halen orada olduğundan emin olun. Eğer hala orada ise daha fazla vakit kaybetmeden bir bilek hareketi ile topu kaleye direk gönderin.

İdeal olarak topu çekiç için kurmuş olmanız gereklidir çünkü direk (kısa) çekiçten vazgeçmeniz durumunda uzağa, araya ya da canınız nereye ise oraya çekiç atabilmeniz gereklidir. Topu kurup hazır duruma geldikten sonra savunmaya bakın ve savunmanın durumunu anlamaya çalışın. Uzağa çekiç açıksa uzağa çekiç atın. Araya çekiç açıksa araya kısa çekiç açıksa kısa çekiç atın. Sanırım işin mantığını kavrayabilmişsinizdir. Çekici bu şekilde yapabilmeye başladığınızda savunma da titremeye başlayacaktır. Neresi açıksa oraya vurun. .
Diğer bazı şutlarla kıyaslandığında çekiç çekilmesi çok kolay bir vuruştur. Daha da önemlisi yüksek yüzdeli bir şuttur ve günümüzün langırt turnuvalarında en çok kullanılan vuruşlardan bir tanesidir. İddialı bir oyuncu bu şutta uzmanlaşmalı ve gol için favori şutu olarak kullanabilmelidir.