Yakından Çekiç

Diğer Bir Yüksek Yüzdeli Şut

Yakından Çekiç
 

Yakından çekiç uzaktan çekicin tıpkısıdır, tek fark topu kendinize çekmek yerine iterek yapılmasıdır. Yani farklı oldukları nokta yönleridir. Şimdiye dek bilmiş olmanız gerekeceği üzere, uzaktan çekiç yaparken topu kendinize doğru çekersiniz yani top bebeğin sağ tarafındadır. Yakından çekiç yaparken ise topu itersiniz yani top bebeğin sol tarafındadır.

Yakından çekicin uzaktan çekice göre daha zor olduğunu düşünüyorum. Ayrıca savunulmasının da çok daha basit olduğunu görüyorum. Gerekçesini tam olarak anlayamamakla beraber, yakından çekici bloke ederken “görüşün” (forvetin savunmaya baktığında gördükleri) forvet aleyhine çalıştığı kanaatindeyim. Yakından çekici uzaktan çekiçten daha kolay bloke ettiğimi de anlamış durumdayım ama aslında bu başka bir hikaye (bkz. Savunma).

Yakından çekiç çekilmesi çok kolay bir vuruştur. Temel olarak topu uzaktan çekiç yapacakmış gibi kurarınız, tek fark topun size doğru çekilmemesi ve bunun yerine rakibe doğru itilerek şutun gerçekleştirilmesidir. Yani top orta bebeğin sol tarafında bulunmaktadır. Uzaktan çekicin tersine yakında çekiç rakip kaleciye yakın köşeye ve diğer yakın konumlara itilerek yapılır. Uzaktan çekiç gibi, topun çubuk dikmesinden hafifçe geride olması lehinizedir. Topa vurulması ile ilgili olarak uzaktan çekiç için anlatılan durumların tamamı bu vuruş için de geçerlidirler. (Bkz. Uzaktan Çekiç)

yakından araya
Yakından Araya Çekiç

yakından kısa çekiç
Yakından Kısa Çekiç

Birçok şut gibi yakından çekiç de uzağa, araya ya da direk olarak yapılabilir. Tek yapmanız gereken topu yakından çekiç konumuna kurmanızdır. Top kurulduktan sonra, savunmayı kontrol edin ve neresinin açık verdiğini anlayın. İstediğiniz yere vurmak için çok fazla pratik yapmanız gerekecektir; ama bir kere tüm varyasyonlarda ustalaştıktan sonra defansı parçalara ayıracakınız.

Yakından çekiç yüksek yüzdeli şuttur. Son derece popülerdir ve birçokları tarafından ana skor silahı olarak kullanılmaktadır. Ve haklı olarak da, bu vuruşta uzmanlaşıldığında uzaktan çekiç gibi ölümcül, yılan vuruşu gibi dehşetengiz bir silah olmaktadır.

Ama nedendir bilinmez, yakından çekiç turnuvalarda uzaktan çekiç kadar popüler değildir. Austin Teksas’taki 2003 Dünya Şampiyonasında yakından çekici ana şut olarak kullanan sadece birkaç oyuncu görebildim. Kalan herkes uzaktan çekiç ya da yılan vuruşu yapıyordu. Bunun sebebi daha önce de belirttiğim savunma görünüşü olabilir. Bir kaleci olarak her zaman için uzaktan çekiç ya da yılan yerine yakından çekici tercih ederim. İşte bu sebeple olsa gerek yakından çekiç turnuvalarda seyrek kullanılmaktadır.

Gene de basitliği ve etkinliği sayesinde yakından çekiç uzun yıllardır kullanılmaktadır ve eminim ki langırt oyunundaki en popüler beş şuttan biri olarak kalmaya devam edecektir.