Yalancı Kepçe

Yalancı Kepçe

 

 

Yalancı Kepçe (Feykli Kepçe)

Yalancı kepçe langırt oyununda yapılan en çılgın ve yıkıcı vuruşlardan biridir. Hem izlemesi hem de gerçekleştirmesi yüksek bir dikkat gerektirir. Ama tabi ki yapması kolay bir vuruş da değildir.  Bu vuruşta ustalaşmak için çok çalışmak gerekir. Fakat ustası olunduğunda savunmaları darmadağın edeceğinizi bilmelisiniz. Yalancı kepçede topu bir yöne doğru hareket ettirirsiniz ve daha sonra aniden aksi yöne çekip/itip şutu çekersiniz. Hedef defansı bir tarafa doğru fırlatmak ve kapalı olması muhtemel ama sizin daha önceden şutu çekmeyi planladığınız tarafı açık bırakmaktır. Bu şut yarışan sabit kalecilere karşı uygulanmalıdır. Şunu da bilmelisiniz ki kötü bir kaleci (refkleksleri kuvvetli olmayan) ile oynuyorsanız bu şut pek de işe yaramayacaktır. Siz kandırmaca manevrasını yaparken o hiç tepki vermeyip öylece kalacak ve siz de halen kapalı bulunan tarafa yani tam da onun kucağına şutu çekerek garip bir duruma düşeceksiniz.
Defansın şut çekmek istediğiniz kısmı kapalı ise bu şut çok faydalı olacaktır. Ama çoğu zaman kalecilerin düz hattı açık bırakıp kenarları kapatmayı tercih ettiğini (kendim de öyle yapıyorum) göreceksiniz. Bu durumda bu şut işe yaramayacaktır.

 

 

 

Uzağa kepçe için savunma

 

 

 

Yakına kepçe için savunma

Bu şut aslında dört manevradan oluşur. İlk olarak topu kepçelersiniz. Sonra topu defansın kapadığı alana doğru sürersiniz. Takiben topa vurmak yerine topu aksi istikamete yönlendirirsiniz ve sonra da kalde açılmış olan alana topu gönderirsiniz. Bu şut genellikle tek bir harekette tamamlanır. Tıpkı kepçe tik tak kombinasyonu gibi zor bir vuruştur ve açıklanması da epey zordur. Gene de deneyeceğim.

ADIM 1
 
Topu kepçeleyin
İlk olarak topu kepçe pozisyonuna alın (düz ya da ters fark etmez; her ikisi ile de icra edilebilir). Şuta başlamadan önce topun güvenli bir şekilde kontrolünüz altında olduğundan emin olun.

ADIM 2
Savunmaya Bakın

Topu kepçeledikten sonra savunmaya bakın. Eğer normal bir kepçe için yeterli boşluk varsa onu deneyin derim. Diğer yandan, kaleci bu açıklıkları kapamışsa topu ilk önce bir tarafa daha sonra aksine yönlendirerek kaleciyi yanıltın ve şutu çekin. Dediğim gibi bu şut yüksek seviyeli kalecilere karşı kullanılabilir. Oyunun seviyesi zihinlerin çarpışmasını gerektirecek seviyeye yükselmişse bu şutu kullanmalısınız derim.

ADIM 3

 

 

Normal kepçe 

 

 

 

Aksi istikamet ve şut

Topu aksi yöne hareket ettirmek
Topu normal bir kepçe yapacakmışsınız gibi hareket ettirin. Ama şutu o noktada çekmek yerine topu aksi istikamete çekin/itin ve vuruşu o noktada yapın.
ADIM 4
 
Topa vurma
Top vurma anında harekete ilk başladığı noktada olmalıdır.

Düzgün bir şekilde yapıldığında tek bir hareketten meydana gelir bu şut. İşe yaraması için gerçekten de tek bir harekette yapılmalıdır. Savunma sizin tek taraflı bir kepçe yapacağınızı sanıyor olmalıdır. Daha önce de belirttiğim gibi bu şutu yapmanın çok çeşitli yolları vardır. Ters düz yakına uzağa her türden yalanı kullanabilirsiniz. Fakat bazen bu şut ayrık savunmalara karşı işe yaramayacaktır.

 

 

 

 

 

�ayrık savunma� köşeleri kapar ortayı boş bırakır

Ayrık Savunmaların Aşılması
Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi ayrık bir savunma her iki köşeyi kapar ve orta hattı boş bırakır. Bunun anlamı hangi köşeye giderseniz gidin şutunuzun bloke edilebileceğidir.

Fakat basit bir yılan hareketi il ortadaki boşluğu değerlendirebilirsiniz. Ama düz kepçede iseniz bunu yapamazsınız. Topu hafifçe öne fırçalayarak işe girişebilirsiniz (yani düz hatta vurmak için) ama savunma da bunu büyük ihtimalle görecek ve önlemini almış olabilecektir. Başka bir yol ise düz kepçe pozisyonunda iken topu ortaya çekip/itip şut çekebilecek bir bölgeye taşımanız olacaktır.

Sadece ne zaman yapacağınızı bilmek yeterli değildir;  bu türden şutlar için çok çalışma ve beceri gereklidir. İlk olarak belli bir yöne başarı ile kepçe yapabilmeniz gereklidir ki bu vuruşun bir anlamı olabilsin. Kaleci sizin belli bir yöne iyi bir kepçeniz olduğunu bildiğinde ancak yalancı kepçenizi kullanabilirsiniz.

Şutların bir harmonisi her zaman kalecinin kafasını karıştıracaktır ve bir sonraki hamlenizin ne olacağı konusunda onu düşünmeye zorlayacaktır. İşte bu da langırt oyununun soyut ama en etkili silahlarından biridir.