Yılan


 

 

Yılan

Yılan langırttaki en korku verici şutlardan biridir. Bu şut birçok kalecinin, deyimin tam anlamı ile, kanını dondurmaktadır. Belki de bu yüzden bu derece popülerdir. 

Birçok şutta olduğunun tam tersine forvet sapı eli ya da el ayası ile tutmamaktadır. Yılan, sap bilekte başlar.

 

 

Yılanın başlangıç konumu

(Tabi ki ilk olarak topu kepçe konumuna getirmelisiniz ve daha sonra) bileğinizi sapta konumlandırmalısınız. Sonrasında sapa belli bir basınç uygulayarak bileğinizi  yukarı doğru çekersiniz ve çubuk da aynı şekilde ekseni etrafında (saatin aksi yönünde) döner. Sonuç olarak topu kepçelemiş olan bebek de döner ve topa vurur.

 

 

Topu kepçelemiş bebek saatin aksi yönünde döner

Bu doğru bir şekilde yapıldığında bebeğin ayakları tekrar aşağı geldiğinde topa vurmuş olursunuz.

Şimdi işi biraz daha detaylandıralım:
ADIM 1

Topu Ters Kepçe Konumunda Kepçeleyin
İlk olarak topu ters kepçe konumunda kepçeleyin. Top kontrolünden emin olun. Topun kepçe konumuna getirilmesi bazıları için zorluklar arz eder ve işin en zor kısmıdır. Ama bunu yapabilmenin birden fazla (birisi kolayınıza gelebilir) yolu vardır. Bir yol topu hafif dokunuşlar hareket ettirip uygun mesafeye geldiğinde bebeğin ayağının arka kısmı ile üzerine binivermektir. Diğer bir yol ise topu yakın ya da uzak adamlardan ortaya belli bir açı ile gönderip uygun durumda iken gene üstüne binmektir. Başkaca yollar da bulunabilir.
ADIM 2
Bileğin konumu
Top kurulduktan sonra bileğinizi sapa dayayın. Açı ve konum tamamen size kalmıştır (nasıl rahat hissediyorsanız öyle bir bilek sap konumu seçin).

 

 

Bilek sapta

ADIM 3
Savunmaya bakın

Top ve bilek anlatıldığı şekilde kurulduktan sonra savunmaya bakın. Bir açıklık gördüğünüzde top kontrol derecenizle de tatmin oluyorsanız şutu çekme zamanıdır.
ADIM 4

Vuruş 
Topa vurmak için bileğinizi yukarı çekin. Ekme hareketi sap elinizin içine oturuncaya kadar yapılmalıdır. Bileğin yukarı hareketi çubuğun ve topu kepçelemiş bebeğin de eş zamanlı saatin aksi yönünde turunu getirir ve topa vurulmuş olur. Bu genelde hızlı ve yekpare bir şekilde gerçekleştirilen bir aşamadır.

 

 

Bilek yukarı hareket ederken sap aşağı tura başlar.

Sap hareketin sonunda elinizin ayasında olmalıdır. Böylece tur da durmuş olur.

 

 

Şutun sonunda gelinen durum

 

Şuta hangi yönde vuracağınız son derece önemlidir. Topu dik bir şekilde düz hatta doğru gönderecekseniz sadece anlatıldığı gibi çevirmek yeterli olacaktır. Ama topu sağ ya da sola doğru gönderip sonra vuracaksanız topu yatay istikametlere gönderirken aynı zamanda turu da atıyor olmalısınız.
Düz Yılan
Topu düz hatta gönderecekseniz tek yapmanız gereken yukarıda anlatılan turdur. Bu çok kolaydır. Ama genelde savunmalar o hattı açık bırakmazlar.

 

 

Düz Yılan 

Yatay istikamette hareket ve sonrasında vuruş
Bu iki hareket tek bir hareket oluşturmak zorundadırlar. Bir tür yanal açılımlı dairesel hareketten bahsetmekteyiz.

 

 

Yana hareket ve vuruş

Top yan istikametlerden birine gönderilip vurulacağı zaman işler biraz daha karıştır. Bileğiniz sağa sert bir şekilde basılı halde iken topu yana itip/çekip turu attırmalısınız. Ve bunların tamamı tek bir hareket olmalıdır.

 

 

1-2-3

İyi bir yılancı hem düz, hem uzak hem de yakın yılanları yapabilmelidir. Gene iyi bir topa yanal hareketi tur başlangıcında verebilmelidir.
Yeni başlayanlara ilk başlarda sadece düz hatta (düz yılan) çalışmalarını öneririm.
Düz yılanı yapabildiğinize emin olduktan sonra topu itip/çekip vurma çalışmalarına başlamalısınız. Bu işin en zor kısmıdır. Uzun süre çalışmak zorunda kalabilirsiniz.

Son olarak çeşitli mesafe ve yön varyasyonlarına çalışmaya başlamalısınız. Bu şut dedesi kepçe kadar derinlikli olmasa da yeteri kadar varyasyonu bulunmaktadır. Unutmayın yılanda üç yöne (düz, sağa, sola) vurabilirsiniz. Öyleyse kaleciyi şaşırtmak ya da tahmin çabaları içinde bırakmak için bu üç yönü de kullanmalısınız.